საჭადრაკო ოლიმპიადა 2010

მასალა ვიკიპედიიდან — თავისუფალი ენციკლოპედია
ნავიგაციაზე გადასვლა ძიებაზე გადასვლა
Wikitext-ka.svg ამ სტატიას ან სექციას ვიკიფიცირება სჭირდება ქართული ვიკიპედიის ხარისხის სტანდარტების დასაკმაყოფილებლად.

იმ შემთხვევაში, თუ არ იცით, თუ რა არის ვიკიფიცირება, იხ. დახმარების გვერდი.
სასურველია ამის შესახებ აცნობოთ იმ მომხმარებლებსაც, რომელთაც მნიშვნელოვანი წვლილი მიუძღვით სტატიის შექმნაში. გამოიყენეთ: {{subst:ვიკიფიცირება/info|საჭადრაკო ოლიმპიადა 2010}}

20 სექტემბერი - 4 ოქტომბერი 2010 ხანტი-მანსიისკი, რუსეთი

თავად ბრძოლა საინტერესო გამოვიდა. რუსები, როგორც მასპინძლები, ოლიმპიადაზე 5 გუნდით ასპარეზობდნენ. ტურნირის სტარტი ფავორიტების დიდმა უმრავლესობამ კარგად განვლო, თუმცა მეორე, მესამე და მეხუთე ტურში მნიშვნელოვანი ქულები დაკარგა ისრაელის ნაკრებმა. ბოლო ტურის წინ ჩემპიონობის შანსი სამ ნაკრებს — უკრაინას, რუსეთის პირველ და ისრაელის მოჭადრაკეებს ჰქონდათ. უკრაინელები 1 ქულით უსწრებდნენ რუსებს და 2 ქულით ისრაელს, მაგრამ უკანასკნელი ტური სამივემ ფრე დაამთავრა და გამარჯვებულიც უკრაინის ნაკრები გახდა. რაც შეეხება ქართველ ვაჟ მოჭადრაკეებს, მათ პირველი 6 ტური საკმაოდ კარგად ითამაშეს, 5 მატჩი მოიგეს და ერთი სომხებთან ფრედ დაამთავრეს, რის შედეგადაც ლიდერთა შორისაც იმყოფებოდნენ, მაგრამ ბოლო ხუთი ტური საკმაოდ ცუდად ითამაშეს, მხოლოდ ბელარუსებს მოუგეს, 4 კი წააგეს (უკრაინასთან, საფრანგეთთან, ესპანეთთან და ინდოეთთან) და საბოლოოდ 30-ე ადგილზე გავიდნენ.

ტექნიკური შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

მონაწილეობდა 153 ნაკრები გუნდი. ტურნირი ჩატარდა შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად.

11.დროშა: პოლონეთი პოლონეთი, 12.დროშა: აზერბაიჯანი აზერბაიჯანი, 13.დროშა: რუსეთი რუსეთი-3, 14.დროშა: ბელარუსი ბელარუსი, 15.დროშა: ნიდერლანდები ნიდერლანდები, 16.სლოვაკეთის დროშა სლოვაკეთი, 17.დროშა: ბრაზილია ბრაზილია, 18.ინდოეთის დროშა ინდოეთი, 19.დროშა: დანია დანია,

  • 14 ქულა

20.დროშა: ჩეხეთი ჩეხეთი, 21.იტალიის დროშა იტალია, 22.საბერძნეთის დროშა საბერძნეთი, 23.დროშა: კუბა კუბა, 24.დროშა: ინგლისი ინგლისი, 25.დროშა: არგენტინა არგენტინა, 26.დროშა: ესტონეთი ესტონეთი, 27.დროშა: ყაზახეთი ყაზახეთი, 28.მოლდოვის დროშა მოლდოვა, 29.დროშა: ირანი ირანი,

  • 13 ქულა

30.დროშა: საქართველო საქართველო, 31.დროშა: ბულგარეთი ბულგარეთი, 32.ხორვატიის დროშა ხორვატია, 33.დროშა: სერბეთი სერბეთი, 34.დროშა: შვედეთი შვედეთი, 35.ლიეტუვის დროშა ლიეტუვა, 36.სლოვენიის დროშა სლოვენია, 37.დროშა: კანადა კანადა, 38.დროშა: ავსტრია ავსტრია, 39.დროშა: რუსეთი რუსეთი-4, 40.ისლანდიის დროშა ისლანდია, 41.დროშა: ეგვიპტე ეგვიპტე, 42.მონტენეგროს დროშა მონტენეგრო, 43.კატარის დროშა კატარი, 44.დროშა: პერუ პერუ, 45.დროშა: თურქეთი თურქეთი, 46.დროშა: ურუგვაი ურუგვაი, 47.დროშა: ზამბია ზამბია, 48.ICSC,

  • 12 ქულა

49.დროშა: უზბეკეთი უზბეკეთი, 50.დროშა: ფილიპინები ფილიპინები, 51.დროშა: ნორვეგია ნორვეგია, 52.დროშა: ვიეტნამი ვიეტნამი, 53.ჩილეს დროშა ჩილე, 54.დროშა: კოლუმბია კოლუმბია, 55.დროშა: ავსტრალია ავსტრალია, 56.დროშა: მაკედონია მაკედონია, 57.დროშა: ალბანეთი ალბანეთი, 58.სინგაპურის დროშა სინგაპური, 59.დროშა: ფინეთი ფინეთი, 60.დროშა: ბელგია ბელგია, 61.დროშა: არაბთა გაერთიანებული საამიროები არაბთა გაერთიანებული საამიროები, 62.Flag of Pakistan.svg პაკისტანი, 63.IPCA,

  • 11 ქულა

64.დროშა: გერმანია გერმანია, 65.დროშა: შვეიცარია შვეიცარია, 66.დროშა: ბოსნია და ჰერცეგოვინა ბოსნია და ჰერცეგოვინა, 67.ინდონეზიის დროშა ინდონეზია, 68.დროშა: ყირგიზეთი ყირგიზეთი, 69.ლატვიის დროშა ლატვია, 70.დროშა: რუსეთი რუსეთი-5, 71.დროშა: მონღოლეთი მონღოლეთი, 72.მექსიკის დროშა მექსიკა, 73.ბანგლადეშის დროშა ბანგლადეში, 74.სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის დროშა სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა, 75.დროშა: პორტუგალია პორტუგალია, 76.დროშა: თურქმენეთი თურქმენეთი, 77.იორდანიის დროშა იორდანია, 78.ლიბიის დროშა ლიბია, 79.დროშა: პარაგვაი პარაგვაი, 80.დროშა: ფარერის კუნძულები ფარერის კუნძულები, 81.ვენესუელის დროშა ვენესუელა, 82.დროშა: კოსტა-რიკა კოსტა-რიკა, 83.დროშა: შოტლანდია შოტლანდია, 84.იემენის დროშა იემენი,

  • 10 ქულა

85.დროშა: ეკვადორი ეკვადორი, 86.დროშა: ტაჯიკეთი ტაჯიკეთი, 87.დროშა: ანდორა ანდორა, 88.დროშა: ირლანდიის რესპუბლიკა ირლანდია, 89.დროშა: ალჟირი ალჟირი, 90.დროშა: დომინიკელთა რესპუბლიკა დომინიკანელთა რესპუბლიკა, 91.დროშა: ახალი ზელანდია ახალი ზელანდია, 92.მალაიზიის დროშა მალაიზია, 93.ტაილანდის დროშა ტაილანდი, 94.პანამის დროშა პანამა, 95.ბარბადოსის დროშა ბარბადოსი, 96.დროშა: იაპონია იაპონია, 97.ლუქსემბურგის დროშა ლუქსემბურგი, 98.დროშა: კვიპროსი კვიპროსი, 99.დროშა: გვატემალა გვატემალა, 100.მალტის დროშა მალტა, 101.ნიგერიის დროშა ნიგერია, 102.IBCA,

  • 9 ქულა

103.დროშა: ერაყი ერაყი, 104.შრი-ლანკის დროშა შრი-ლანკა, 105.დროშა: იამაიკა იამაიკა, 106.უგანდის დროშა უგანდა, 107.ნეპალის დროშა ნეპალი, 108.პუერტო-რიკოს დროშა პუერტო-რიკო, 109.ლიბანის დროშა ლიბანი, 110.მონაკოს დროშა მონაკო, 111.ჰონდურასის დროშა ჰონდურასი, 112.პალესტინის დროშა პალესტინა, 113.სამხრეთ კორეის დროშა სამხრეთი კორეა, 114.დროშა: ბოლივია ბოლივია, 115.ტრინიდადი და ტობაგოს დროშა ტრინიდადი და ტობაგო,

  • 8 ქულა

116.ბოტსვანის დროშა ბოტსვანა, 117.დროშა: ბრუნეი ბრუნეი, 118.მავრიკის დროშა მავრიკი, 119.ჩინეთის ტაიბეის დროშა ჩინეთის ტაიბეი, 120.დროშა: კენია კენია, 121.არუბის დროშა არუბა, 122.დროშა: უელსი უელსი, 123.ჯერზის დროშა ჯერზი, 124.დროშა: ანგოლა ანგოლა, 125.მალის დროშა მალი, 126.დროშა: ნამიბია ნამიბია, 127.მალავის დროშა მალავი, 128.დროშა: ეთიოპია ეთიოპია, 129.ჰონგ-კონგის დროშა ჰონგ-კონგი, 130.დროშა: გერნსი გერნსი,

  • 7 ქულა

131.მავრიტანიის დროშა მავრიტანია, 132.სურინამის დროშა სურინამი, 133.მაკაოს დროშა მაკაო, 134.მოზამბიკის დროშა მოზამბიკი, 135.მადაგასკარის დროშა მადაგასკარი, 136.ნიდერლანდების ანტილის კუნძულების დროშა ნიდერლანდების ანტილის კუნძულები, 137.კამერუნის დროშა კამერუნი, 138.სან-ტომე და პრინსიპის დროშა სან-ტომე და პრინსიპი,

  • 6 ქულა

139.ჰაიტის დროშა ჰაიტი, 140.დროშა: განა განა. 141.ბერმუდის კუნძულების დროშა ბერმუდის კუნძულები, 142.სიერა-ლეონეს დროშა სიერა-ლეონე, 143.პაპუა-ახალი გვინეას დროშა პაპუა-ახალი გვინეა, 144.სან-მარინოს დროშა სან-მარინო, 145.დროშა: ბურუნდი ბურუნდი,

  • 3 ქულა

146.რუანდის დროშა რუანდა, 147.აშშ-ის ვირჯინის კუნძულების დროშა აშშ-ის ვირჯინის კუნძულები,

  • 2 ქულა

148.სეიშელის დროშა სეიშელის კუნძულები,

  • 0 ქულა

149.დროშა: სენეგალი სენეგალი.

ჩემპიონის და პრიზიორების შემადგენლობა და შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

ვასილ ივანჩუკი 8 (+7=2-1), რუსლან პონომარიოვი 5 (+1=8-0), პაველ ელიანოვი 7 (+5=4-1), ზახარ ეფიმენკო 8,5 (+6=5-0), ალექსანდრ მოისეენკო 2,5 (+2=1-1).

ვლადიმერ კრამნიკი 5,5 (+2=7-0), ალექსანდრ გრიშჩუკი 6 (+4=4-1), პეტერ სვიდლერი 5,5 (+2=7-1), სერგეი კარიაკინი 8 (+6=4-0), ვლადიმერ მალახოვი 3 (+1=4-1).

ბორის გელფანდი 4,5 (+1=7-1), ემილ სუტოვსკი 7,5 (+6=3-0), ილია სმირინი 5 (+4=2-1), მაქსიმ როდშტეინი 6,5 (+4=5-1), ვიქტორ მიხალევსკი 5,5 (+4=3-2).

საქართველოს ნაკრების შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

ბაადურ ჯობავა 6,5 (+5=3-3), მერაბ გაგუნაშვილი 5,5 (+3=5-1), მიხეილ მჭედლიშვილი 6 (+3=6-0), ლევან ფანცულაია 6 (+5=2-2), თამაზ გელაშვილი 3,5 (+3=1-2).

საუკეთესო შედეგები დაფების მიხედვით[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

პირველი დაფა ქვეყანა
ვასილ ივანჩუკი დროშა: უკრაინა უკრაინა 2890
ლევონ არონიანი დროშა: სომხეთი სომხეთი 2888
იან ნეპომნიაში დროშა: რუსეთი რუსეთი-2 2821
მეორე დაფა ქვეყანა
ემილ სუტოვსკი ისრაელის დროშა ისრაელი 2895
ზოლტან ალმასი დროშა: უნგრეთი უნგრეთი 2801
ვანგ ჰაო დროშა: ჩინეთი ჩინეთი 2783
მესამე დაფა ქვეყანა
ვიტალი ტეტერევი დროშა: ბელგია ბელგია 2853
პაველ ელიანოვი დროშა: უკრაინა უკრაინა 2737
სერგეი რუბლევსკი დროშა: რუსეთი რუსეთი-3 2727
მეოთხე დაფა ქვეყანა
სერგეი კარიაკინი დროშა: რუსეთი რუსეთი-1 2859
ზახარ ეფიმენკო დროშა: უკრაინა უკრაინა 2783
ანიშ გირი დროშა: ნიდერლანდები ნიდერლანდები 2730
სათადარიგო დაფა ქვეყანა
მათეუშ ბარტელი დროშა: პოლონეთი პოლონეთი 2706
ვლასტიმილ ბაბულა დროშა: ჩეხეთი ჩეხეთი 2668
კირილ სტუპაკი დროშა: ბელარუსი ბელარუსი 2660

რესურსები ინტერნეტში[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]