საჭადრაკო ოლიმპიადა 2010

მასალა ვიკიპედიიდან — თავისუფალი ენციკლოპედია
Jump to navigation Jump to search

20 სექტემბერი - 4 ოქტომბერი 2010 ხანტი-მანსიისკი, რუსეთი

თავად ბრძოლა საინტერესო გამოვიდა. რუსები, როგორც მასპინძლები, ოლიმპიადაზე 5 გუნდით ასპარეზობდნენ. ტურნირის სტარტი ფავორიტების დიდმა უმრავლესობამ კარგად განვლო, თუმცა მეორე, მესამე და მეხუთე ტურში მნიშვნელოვანი ქულები დაკარგა ისრაელის ნაკრებმა. ბოლო ტურის წინ ჩემპიონობის შანსი სამ ნაკრებს — უკრაინას, რუსეთის პირველ და ისრაელის მოჭადრაკეებს ჰქონდათ. უკრაინელები 1 ქულით უსწრებდნენ რუსებს და 2 ქულით ისრაელს, მაგრამ უკანასკნელი ტური სამივემ ფრე დაამთავრა და გამარჯვებულიც უკრაინის ნაკრები გახდა. რაც შეეხება ქართველ ვაჟ მოჭადრაკეებს, მათ პირველი 6 ტური საკმაოდ კარგად ითამაშეს, 5 მატჩი მოიგეს და ერთი სომხებთან ფრედ დაამთავრეს, რის შედეგადაც ლიდერთა შორისაც იმყოფებოდნენ, მაგრამ ბოლო ხუთი ტური საკმაოდ ცუდად ითამაშეს, მხოლოდ ბელორუსებს მოუგეს, 4 კი წააგეს (უკრაინასთან, საფრანგეთთან, ესპანეთთან და ინდოეთთან) და საბოლოოდ 30-ე ადგილზე გავიდნენ.

ტექნიკური შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

მონაწილეობდა 153 ნაკრები გუნდი. ტურნირი ჩატარდა შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად.

11.დროშა: პოლონეთი პოლონეთი, 12.დროშა: აზერბაიჯანი აზერბაიჯანი, 13.დროშა: რუსეთი რუსეთი-3, 14.დროშა: ბელარუსი ბელარუსი, 15.დროშა: ნიდერლანდები ნიდერლანდები, 16.სლოვაკეთის დროშა სლოვაკეთი, 17.დროშა: ბრაზილია ბრაზილია, 18.ინდოეთის დროშა ინდოეთი, 19.დროშა: დანია დანია,

  • 14 ქულა

20.დროშა: ჩეხეთი ჩეხეთი, 21.იტალიის დროშა იტალია, 22.საბერძნეთის დროშა საბერძნეთი, 23.დროშა: კუბა კუბა, 24.დროშა: ინგლისი ინგლისი, 25.დროშა: არგენტინა არგენტინა, 26.დროშა: ესტონეთი ესტონეთი, 27.დროშა: ყაზახეთი ყაზახეთი, 28.მოლდოვის დროშა მოლდოვა, 29.დროშა: ირანი ირანი,

  • 13 ქულა

30.დროშა: საქართველო საქართველო, 31.დროშა: ბულგარეთი ბულგარეთი, 32.ხორვატიის დროშა ხორვატია, 33.დროშა: სერბეთი სერბეთი, 34.დროშა: შვედეთი შვედეთი, 35.ლიტვის დროშა ლიტვა, 36.სლოვენიის დროშა სლოვენია, 37.დროშა: კანადა კანადა, 38.დროშა: ავსტრია ავსტრია, 39.დროშა: რუსეთი რუსეთი-4, 40.ისლანდიის დროშა ისლანდია, 41.დროშა: ეგვიპტე ეგვიპტე, 42.მონტენეგროს დროშა მონტენეგრო, 43.კატარის დროშა კატარი, 44.დროშა: პერუ პერუ, 45.დროშა: თურქეთი თურქეთი, 46.დროშა: ურუგვაი ურუგვაი, 47.დროშა: ზამბია ზამბია, 48.ICSC,

  • 12 ქულა

49.დროშა: უზბეკეთი უზბეკეთი, 50.დროშა: ფილიპინები ფილიპინები, 51.დროშა: ნორვეგია ნორვეგია, 52.დროშა: ვიეტნამი ვიეტნამი, 53.ჩილეს დროშა ჩილე, 54.დროშა: კოლუმბია კოლუმბია, 55.დროშა: ავსტრალია ავსტრალია, 56.დროშა: მაკედონია მაკედონია, 57.დროშა: ალბანეთი ალბანეთი, 58.სინგაპურის დროშა სინგაპური, 59.დროშა: ფინეთი ფინეთი, 60.დროშა: ბელგია ბელგია, 61.დროშა: არაბთა გაერთიანებული საამიროები არაბთა გაერთიანებული საამიროები, 62.Flag of Pakistan.svg პაკისტანი, 63.IPCA,

  • 11 ქულა

64.დროშა: გერმანია გერმანია, 65.დროშა: შვეიცარია შვეიცარია, 66.დროშა: ბოსნია და ჰერცეგოვინა ბოსნია და ჰერცეგოვინა, 67.ინდონეზიის დროშა ინდონეზია, 68.დროშა: ყირგიზეთი ყირგიზეთი, 69.ლატვიის დროშა ლატვია, 70.დროშა: რუსეთი რუსეთი-5, 71.დროშა: მონღოლეთი მონღოლეთი, 72.მექსიკის დროშა მექსიკა, 73.ბანგლადეშის დროშა ბანგლადეში, 74.სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის დროშა სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა, 75.დროშა: პორტუგალია პორტუგალია, 76.დროშა: თურქმენეთი თურქმენეთი, 77.იორდანიის დროშა იორდანია, 78.ლიბიის დროშა ლიბია, 79.დროშა: პარაგვაი პარაგვაი, 80.დროშა: ფარერის კუნძულები ფარერის კუნძულები, 81.ვენესუელის დროშა ვენესუელა, 82.დროშა: კოსტა-რიკა კოსტა-რიკა, 83.დროშა: შოტლანდია შოტლანდია, 84.იემენის დროშა იემენი,

  • 10 ქულა

85.დროშა: ეკვადორი ეკვადორი, 86.დროშა: ტაჯიკეთი ტაჯიკეთი, 87.დროშა: ანდორა ანდორა, 88.დროშა: ირლანდიის რესპუბლიკა ირლანდია, 89.დროშა: ალჟირი ალჟირი, 90.დროშა: დომინიკელთა რესპუბლიკა დომინიკანელთა რესპუბლიკა, 91.დროშა: ახალი ზელანდია ახალი ზელანდია, 92.მალაიზიის დროშა მალაიზია, 93.ტაილანდის დროშა ტაილანდი, 94.პანამის დროშა პანამა, 95.ბარბადოსის დროშა ბარბადოსი, 96.დროშა: იაპონია იაპონია, 97.ლუქსემბურგის დროშა ლუქსემბურგი, 98.დროშა: კვიპროსი კვიპროსი, 99.დროშა: გვატემალა გვატემალა, 100.მალტის დროშა მალტა, 101.ნიგერიის დროშა ნიგერია, 102.IBCA,

  • 9 ქულა

103.დროშა: ერაყი ერაყი, 104.შრი-ლანკის დროშა შრი-ლანკა, 105.დროშა: იამაიკა იამაიკა, 106.უგანდის დროშა უგანდა, 107.ნეპალის დროშა ნეპალი, 108.პუერტო-რიკოს დროშა პუერტო-რიკო, 109.ლიბანის დროშა ლიბანი, 110.მონაკოს დროშა მონაკო, 111.ჰონდურასის დროშა ჰონდურასი, 112.პალესტინის დროშა პალესტინა, 113.სამხრეთ კორეის დროშა სამხრეთი კორეა, 114.დროშა: ბოლივია ბოლივია, 115.ტრინიდადი და ტობაგოს დროშა ტრინიდადი და ტობაგო,

  • 8 ქულა

116.ბოტსვანის დროშა ბოტსვანა, 117.დროშა: ბრუნეი ბრუნეი, 118.მავრიკის დროშა მავრიკი, 119.ჩინეთის ტაიბეის დროშა ჩინეთის ტაიბეი, 120.დროშა: კენია კენია, 121.არუბის დროშა არუბა, 122.დროშა: უელსი უელსი, 123.ჯერზის დროშა ჯერსი, 124.დროშა: ანგოლა ანგოლა, 125.მალის დროშა მალი, 126.დროშა: ნამიბია ნამიბია, 127.მალავის დროშა მალავი, 128.დროშა: ეთიოპია ეთიოპია, 129.ჰონგ-კონგის დროშა ჰონგ-კონგი, 130.დროშა: გერნსი გერნსი,

  • 7 ქულა

131.მავრიტანიის დროშა მავრიტანია, 132.სურინამის დროშა სურინამი, 133.მაკაოს დროშა მაკაო, 134.მოზამბიკის დროშა მოზამბიკი, 135.მადაგასკარის დროშა მადაგასკარი, 136.ნიდერლანდების ანტილის კუნძულების დროშა ნიდერლანდების ანტილის კუნძულები, 137.კამერუნის დროშა კამერუნი, 138.სან-ტომე და პრინსიპის დროშა სან-ტომე და პრინსიპი,

  • 6 ქულა

139.ჰაიტის დროშა ჰაიტი, 140.დროშა: განა განა. 141.ბერმუდის კუნძულების დროშა ბერმუდის კუნძულები, 142.სიერა-ლეონეს დროშა სიერა-ლეონე, 143.პაპუა-ახალი გვინეას დროშა პაპუა-ახალი გვინეა, 144.სან-მარინოს დროშა სან-მარინო, 145.დროშა: ბურუნდი ბურუნდი,

  • 3 ქულა

146.რუანდის დროშა რუანდა, 147.აშშ-ის ვირჯინის კუნძულების დროშა აშშ-ის ვირჯინის კუნძულები,

  • 2 ქულა

148.სეიშელის დროშა სეიშელის კუნძულები,

  • 0 ქულა

149.დროშა: სენეგალი სენეგალი.

ჩემპიონის და პრიზიორების შემადგენლობა და შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

ვასილ ივანჩუკი 8 (+7=2-1), რუსლან პონომარიოვი 5 (+1=8-0), პაველ ელიანოვი 7 (+5=4-1), ზახარ ეფიმენკო 8,5 (+6=5-0), ალექსანდრ მოისეენკო 2,5 (+2=1-1).

ვლადიმერ კრამნიკი 5,5 (+2=7-0), ალექსანდრ გრიშჩუკი 6 (+4=4-1), პეტერ სვიდლერი 5,5 (+2=7-1), სერგეი კარიაკინი 8 (+6=4-0), ვლადიმერ მალახოვი 3 (+1=4-1).

ბორის გელფანდი 4,5 (+1=7-1), ემილ სუტოვსკი 7,5 (+6=3-0), ილია სმირინი 5 (+4=2-1), მაქსიმ როდშტეინი 6,5 (+4=5-1), ვიქტორ მიხალევსკი 5,5 (+4=3-2).

საქართველოს ნაკრების შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

ბაადურ ჯობავა 6,5 (+5=3-3), მერაბ გაგუნაშვილი 5,5 (+3=5-1), მიხეილ მჭედლიშვილი 6 (+3=6-0), ლევან ფანცულაია 6 (+5=2-2), თამაზ გელაშვილი 3,5 (+3=1-2).

საუკეთესო შედეგები დაფების მიხედვით[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

პირველი დაფა ქვეყანა
ვასილ ივანჩუკი დროშა: უკრაინა უკრაინა 2890
ლევონ არონიანი დროშა: სომხეთი სომხეთი 2888
იან ნეპომნიაში დროშა: რუსეთი რუსეთი-2 2821
მეორე დაფა ქვეყანა
ემილ სუტოვსკი ისრაელის დროშა ისრაელი 2895
ზოლტან ალმასი დროშა: უნგრეთი უნგრეთი 2801
ვანგ ჰაო დროშა: ჩინეთი ჩინეთი 2783
მესამე დაფა ქვეყანა
ვიტალი ტეტერევი დროშა: ბელგია ბელგია 2853
პაველ ელიანოვი დროშა: უკრაინა უკრაინა 2737
სერგეი რუბლევსკი დროშა: რუსეთი რუსეთი-3 2727
მეოთხე დაფა ქვეყანა
სერგეი კარიაკინი დროშა: რუსეთი რუსეთი-1 2859
ზახარ ეფიმენკო დროშა: უკრაინა უკრაინა 2783
ანიშ გირი დროშა: ნიდერლანდები ნიდერლანდები 2730
სათადარიგო დაფა ქვეყანა
მათეუშ ბარტელი დროშა: პოლონეთი პოლონეთი 2706
ვლასტიმილ ბაბულა დროშა: ჩეხეთი ჩეხეთი 2668
კირილ სტუპაკი დროშა: ბელარუსი ბელარუსი 2660

რესურსები ინტერნეტში[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]