საჭადრაკო ოლიმპიადა 1986

მასალა ვიკიპედიიდან — თავისუფალი ენციკლოპედია
Jump to navigation Jump to search

14 ნოემბერი - 2 დეკემბერი 1986 დუბაი, არაბთა გაერთიანებული საემიროები

ტურნირი დუბაიში მეტად დაძაბული გამოდგა. თავიდანვე დაწინაურდნენ წინა ოლიმპიადის პრიზიორები, საბჭოთა, ამერიკელი და ინგლისელი მოჭადრაკეები. მესამე ტურიდან დაწინაურდნენ საბჭოთ მოჭადრაკეები, რომლებიც მეშვიდე ტურამდე ერთპიროვნულად ლიდერობდნენ ტურნირს. მეშვიდე ტურში ინგლისელები ჯერ დაეწივნენ საბჭოელებს, ხოლო შემდეგ გაასწრეს კიდეც მათ. მეათე ტურის წინ ინგლისელები უკვე 2,5 ქულით იყვნენ წინ და დარჩენილ ხუთ ტურში თითოს ძნელი უნდა ყოფილიყო ამ სხვაობის აღმოფხვრა, მაგრამ მეათე ტურში ბრიტანელები უბრალოდ განადგურდნენ ესპანელებთან შეხვედრაში (0,5-3,5) და გუნდები გათანაბრდნენ. სამაგიეროდ წინ გაიჭრნენ ამერიკელები. ისინი ჯერ ქულით, ხოლო შემდეგ ქულანახევრით დაწინაურდნენ. საბჭოელებმა სხვაობა შეამცირეს და ბოლო ტურის წინ ასს-ს 36,5 ქულა ჰქონდა, სსრკ-ს - 36, ხოლო ინგლისს - 35,5. ბოლო ტურში ყურადღების ცენტრში იყო აშშ - ბულგარეთის, სსრკ - პოლონეთის და ინგლის - ბრაზილიის მატჩები. პირველი სეირავან - კირილ გეორგიევის პარტია დამთვრდა. იგი ბულგარელმა მოიგო და საბჭოელებს კარგი შანსი მიეცათ. სანამ ისინი მისხალ-მისხალ აგროვენდნენ უპირატესობას, მანამდე ინგლისელებმა სპილმენმა, ჩანდლერმა და ნანმა გამარჯვებები მოიპოვეს. უკეთესი პოზიცია ჰქონდა შორტსაც. ეს კი იმას ნიშნავდა რომ ინგლისელები მატჩს 4-0-ზე იგებდნენ. ასეთ შემთხვევაში საბჭოელებსაც იგივე ანგარიში სჭირდებოდათ. პირველი თავისი პარტია ვაგანიანმა მოიგო, მას მხარი იუსუპოვმაც აუბა. ამასობაში ამერიკელებმა კიდევ ორი პარტია დაამთვრეს ყაიმით და ცხადი გახდა რომ ისინი პირველი ადგილისათვის ბრძოლას გამოეთიშნენ. თითქმის ერთდროულად მოიგეს თავისი პარტიები კარპოვმა და შორტმა. კასპაროვს თეორიულად უკეთესი, მაგრამ პრაქტიკულად ძნელად მოსაგები პარტია ჰქონდა. მაგრამ მსოფლიოს ჩემპიონი რისი ჩემპიონი იქნებოდა რომ თავისი არ ექნა და პოლონელი გარის მახეში გაება. 4-0 და საბჭოელები კვლავ ოლიმპიური ჩემპიონები არიან. ინგლისელები მეორეზე დარჩნენ, ამერიკელები - მესამეზე.

ტექნიკური შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

მონაწილეობდა 107 ქვეყნის 108 ნაკრები გუნდი (მასპინძლებმა ორი გუნდი გამოიყვანეს). ტურნირი ჩატარდა შვეიცარიული სისტემით 14 ტურად.

11. დროშა: არგენტინა არგენტინა, 12.დროშა: პერუ პერუ,

  • 32,5 ქულა

13.დროშა: გერმანია გერმანია, 14.დროშა: ავსტრია ავსტრია,

  • 32 ქულა

15.დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, 16.დროშა: პოლონეთი პოლონეთი, 17.დროშა: პორტუგალია პორტუგალია,

  • 31,5 ქულა

18.დროშა: რუმინეთი რუმინეთი, 19.ინდონეზიის დროშა ინდონეზია, 20.დროშა: ბრაზილია ბრაზილია, 21.დროშა: ჩილე ჩილე, 22.დროშა: შოტლანდია შოტლანდია, 23.დროშა: კანადა კანადა,

  • 31 ქულა

24.დროშა: ესპანეთი ესპანეთი, 25.ინდოეთის დროშა ინდოეთი, 26.საბერძნეთის დროშა საბერძნეთი,

  • 30,5 ქულა

27.იტალიის დროშა იტალია, 28.ფილიპინების დროშა ფილიპინები, 29.დროშა: შვეიცარია შვეიცარია, 30.დროშა: ბელგია ბელგია,

  • 30 ქულა

31.დროშა: ავსტრალია ავსტრალია, 32.დომინიკელთა რესპუბლიკის დროშა დომინიკელთა რესპუბლიკა, 33.სინგაპურის დროშა სინგაპური, 34.დროშა: ფინეთი ფინეთი, 35.დროშა: კოლუმბია კოლუმბია, 36.პარაგვაის დროშა პარაგვაი, 37. დროშა: ახალი ზელანდია ახალი ზელანდია, 38.დროშა: ერაყი ერაყი,

  • 29,5 ქულა

39.დროშა: თურქეთი თურქეთი, 40.დროშა: ეგვიპტე ეგვიპტე, 41.მექსიკის დროშა მექსიკა, 42.მალაიზიის დროშა მალაიზია,

  • 29 ქულა

43.ეკვადორის დროშა ეკვადორი, 44.ნიკარაგუას დროშა ნიკარაგუა, 45.ტუნისის დროშა ტუნისი, 46.დროშა: ირლანდიის რესპუბლიკა ირლანდია, 47.ვენესუელის დროშა ვენესუელა, 48.პაკისტანის დროშა პაკისტანი, 49.ლიბიის დროშა ლიბია,

  • 28,5 ქულა

50.ურუგვაის დროშა ურუგვაი, 51. დროშა: უელსი უელსი, 52.პუერტო-რიკოს დროშა პუერტო-რიკო, 53.გვატემალის დროშა გვატემალა, 54.სალვადორის დროშა სალვადორი,

  • 28 ქულა

55.კოსტა-რიკას დროშა კოსტა-რიკა, 56.მალტის დროშა მალტა, 57.ანდორის დროშა ანდორა,

  • 27,5 ქულა

58.სირიის დროშა სირია, 59.ტაილანდის დროშა ტაილანდი, 60.დროშა: ბოლივია ბოლივია, 61.მაროკოს დროშა მაროკო, 62.ტრინიდადი და ტობაგოს დროშა ტრინიდადი და ტობაგო, 63.ჩრდილოეთ იემენის დროშა ჩრდილოეთი იემენი, 64.პალესტინის დროშა პალესტინა,

  • 27 ქულა

65.ბანგლადეშის დროშა ბანგლადეში, 66.ნიგერიის დროშა ნიგერია, 67.გერნზის დროშა გერნზი, 68.იორდანიის დროშა იორდანია, 69.ჰონგ-კონგის დროშა ჰონგ-კონგი,

  • 26,5 ქულა

70.ჰონდურასის დროშა ჰონდურასი, 71.ლუქსემბურგის დროშა ლუქსემბურგი, 72.დროშა: არაბთა გაერთიანებული საამიროები არაბთა გაერთიანებული საამიროები, 73.ზიმბაბვეს დროშა ზიმბაბვე, 74.ჰაიტის დროშა ჰაიტი, 75.სან-მარინოს დროშა სან-მარინო,

  • 26 ქულა

76.შრი-ლანკის დროშა შრი-ლანკა, 77.ალჟირის დროშა ალჟირი, 78.ანგოლის დროშა ანგოლა, 79.ლიბიის დროშა ლიბია, 80.მავრიტანიის დროშა მავრიტანია, 81.მალის დროშა მალი, 82.ბაჰრეინის დროშა ბაჰრეინი,

  • 25,5 ქულა

83.დროშა: არაბთა გაერთიანებული საამიროები არაბთა გაერთიანებული საამიროები-2, 84.უგანდის დროშა უგანდა, 85.ზამბიის დროშა ზამბია,

  • 25 ქულა

86.პანამის დროშა პანამა, 87.ბარბადოსის დროშა ბარბადოსი, 88.სენეგალის დროშა სენეგალი,

  • 24,5 ქულა

89.კვიპროსის დროშა კვიპროსი, 90.იაპონიის დროშა იაპონია, 91.იემენის დროშა იემენი(სამხრეთი),

  • 24 ქულა

92.იამაიკის დროშა იამაიკა, 93.კენიის დროშა კენია, 94.სუდანის დროშა სუდანი, 95.განის დროშა განა, 96.ფიჯის დროშა ფიჯი,

  • 23,5 ქულა

97.ბრუნეის დროშა ბრუნეი, 98.ნიდერლანდების ანტილის კუნძულების დროშა ნიდერლანდების ანტილის კუნძულები,

  • 23 ქულა

99.კატარის დროშა კატარი, 100.ანტიგუა და ბარბუდის დროშა ანტიგუა და ბარბუდა, 101.პაპუა-ახალი გვინეას დროშა პაპუა-ახალი გვინეა,

  • 22 ქულა

102.ბრიტანეთის ვირჯინის კუნძულების დროშა ბრიტანეთის ვირჯინის კუნძულები, 103.ბაჰამის კუნძულების დროშა ბაჰამის კუნძულები,

  • 20 ქულა

104.ბერმუდის კუნძულების დროშა ბერმუდის კუნძულები, 105.მავრიკის დროშა მავრიკი,

  • 18,5 ქულა

106.ბოტსვანის დროშა ბოტსვანა,

  • 14,5 ქულა

107.გამბიის დროშა გამბია,

  • 5 ქულა

108.სეიშელის დროშა სეიშელი.

ჩემპიონის და პრიზიორების შემადგენლობა და შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

გარი კასპაროვი 8,5 (+7=3-1), ანატოლი კაპროვი 6 (+4=4-1), ანდრეი სოკოლოვი 6 (+4=4-1), არტურ იუსუპოვი 10 (+8=4-0), რაფაელ ვაგანიანი 7 (+5=4-1), ვიტალი ცეშკოვსკი 2,5 (+2=1-2).


ენტონი მაილსი 4,5 (+3=3-3), ჯონ ნანი 7 (+4=6-1), ნაიჯელ შორტი 10 (+8=4-1), მიურეი ჩანდლერი 9 (+8=2-1), ჯონათან სპილმენი 7 (+5=4-0), გლენ ფლირი 2 (+1=2-0),

იასერ სეირავანი 8 (+5=6-1), ლარი კრისტიანსენი 6,5 (+3=7-0), ლუბომირ კავალეკი 4 (+1=6-1), ჯონ ფედოროვიჩი 8 (+7=2-1), ნიკ დე ფირმიანი 6,5 (+4=5-0), მაქსიმ დლუგი 7 (+4=3-0).

საუკეთესო პერფორმანსი[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

პირველი დაფა ქვეყანა
გარი კასპაროვი დროშა: სსრკ სსრკ 2746
არტურ იუსუპოვი დროშა: სსრკ სსრკ 2741
მიურეი ჩანდლერი დროშა: ინგლისი ინგლისი 2711

საუკეთესო შედეგები დაფების მიხედვით[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

პირველი დაფა ქვეყანა %
გარი კასპაროვი დროშა: სსრკ სსრკ 8,5 11 77,3
იოზეფ კლინგერი დროშა: ავსტრია ავსტრია 9 12 75,0
ეუგენიო ტორე ფილიპინების დროშა ფილიპინები 9,5 13 73,1
ქსიუ იუნი დროშა: ჩინეთი ჩინეთი 9,5 13 73,1
მეორე დაფა ქვეყანა %
იმედ აბდელნაბი დროშა: ეგვიპტე ეგვიპტე 9,5 12 79,2
იუტიტ ადიანტო ინდონეზიის დროშა ინდონეზია 11 14 78,6
უილიამ სარპენტიე-მორალესი კოსტა-რიკას დროშა კოსტა-რიკა 9,5 13 73,1
მესამე დაფა ქვეყანა %
ნაიჯელ შორტი დროშა: ინგლისი ინგლისი 10 13 76,9
კარლოს მატამორეს ფრანკო ეკვადორის დროშა ეკვადორი 9,5 13 73,1
ლოურენს დეი დროშა: კანადა კანადა 8 11 72,7
მეოთხე დაფა ქვეყანა %
არტურ იუსუპოვი დროშა: სსრკ სსრკ 10 12 83,3
მიურეი ჩანდლერი დროშა: ინგლისი ინგლისი 9 11 81,8
მარკუს ტჰოლე ზამბიის დროშა ზამბია 10,5 13 80,8
პირველი სათადარიგო დაფა ქვეყანა %
ლუის მუნიოსი პუერტო-რიკოს დროშა პუერტო-რიკო 6 7 85,7
ჯონათან სპილმენი დროშა: ინგლისი ინგლისი 7 9 77,8
რობერტ კუშჩუნსკი დროშა: პოლონეთი პოლონეთი 7,5 10 75,0
მეორე სათადარიგო დაფა ქვეყანა %
ტეონგ ნგ ეკი მალაიზიის დროშა მალაიზია 6 7 85,7
ბაჰა აბასი დროშა: ერაყი ერაყი 7,5 9 83,3
მაქსიმ დლუგი დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ 5,5 7 78,6

ლიტერატურა[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

  • Шахматы. Энциклопедический словарь. Москва. изд. ,,Советская Энциклопедия’’ 1990
  • Шахматная Энциклопедия. Москва. 2004.
  • Ханамирян Г. Всемирные шахматные Олимпиады. 1927-2006. Ереван: 2006

რესურსები ინტერნეტში[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]