ქალთა XV საჭადრაკო ოლიმპიადა

მასალა ვიკიპედიიდან — თავისუფალი ენციკლოპედია
Jump to navigation Jump to search

7 - 25 ივნისი 1992. მანილა, ფილიპინები

ისტორია[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

1992 წლიდან ახალი ერა დაიწყო ქალთა საჭადრაკო ოლიმპიადებში. სსრ კავშირის დაშლამ გამოიწვია ის, რომ ერთი ძლიერი გუნდის (სსრ კავშირი) ნაცვლად წარმოიშვა მინიმუმ სამი (საქართველო, რუსეთი, უკრაინა) ძლიერი გუნდი. გარდა ამისა ბევრი ძლიერი საბჭოთა მოჭადრაკე (მაია რანიკუ, ტატიანა ფომინა, გულნარა და ელვირა სახატოვები, სვეტლანა პრუდნიკოვა, იულია დიომინა, აინურ სოფიევა, ფლორა უსკოვა და სხვები), რომლებიც ადრე ვერ ხვდებოდნენ სსრ კავშირის ნაკრებში, ამჟამად გამოდიოდნენ საკუთრი ქვეყნების (ესტონეთი, რუსეთი, ყაზახეთი, აზერბაიჯანი და სხვა) გუნდებში. გარდა ამისა ბევრი საბჭოთა მოჭადრაკე გადავიდა საზღვარგარეთ და იმ ქვეყნების გუნდებში დაიწყო თამაში. ასე მაგალითად აშშ-ის გუნდში თამაშობდნენ ყოფილი საბჭოელები: ირინა ლევიტინა, ელენა ახმილოვსკაია და ესთერ ეპშტეინი. ამან რა თქმა უნდა აამაღლა ყველა ამ გუნდის პოტენციალი. ტურნირის მთავარ ფავორიტებად ქართველები, ჩინელები და უკრაინელები ითვლებოდნენ. ამ უკანასკნელის ღირსებას ყოფილი საბჭოთა ოლიმპიელები ალისა გალიამოვა, მარტა ლიტინსკაია და ლიდია სემიონოვა იცავდნენ.

ტურნირი ლიდერებმა გამარჯვებებით დაიწყეს. თავიდან ოდნავ ჩამორჩნენ ჩინელები. თანდათნობით გაირკვა, რომ ჩვეულ ფორმაში არ იყო ნონა გაფრინდაშვილი, რომელმაც პირველად დაამთავრა ოლიმპიადა მინუსით. მეხუთე ტურში ქართველებმა მართლია ჩინელებს მოუგეს, მაგრამ მეათე ტურისათვის ეს უკანასკნელნი უკვე ლიდერობდნენ. უკრაინელებს და ქართველებს ნახევარი ქულით ნაკლები ჰქონდათ. მეთერთმეტე ტურში ქართველებმა ფრედ ითმაშეს რუსებთნ, ხოლო მეტოქეებმა დიდი ანგარიშით მოიგეს თვიანთი მატჩები და ქულანახევრით დაწინაურდნენ. დარჩენილ სამ ტურში ქართველებმა მხოლოდ ქულანახევარი დაუთმეს მეტოქეებს. ამ ტემპს ვერც უკრაინელებმა (4,5 ქულა) და ვერც ჩინელებმა (4 ქულა) ვერ გაუძლეს და საქართველოს ნაკრებმა პირველმა გადაკვეთა ფინიშის ხაზი. მაია ჩიბურდანიძემ და ნანა იოსელიანმა მცირე ოქროს მედლებიც მოიპოვეს თავიანთ დაფებზე გამარჯვებისათვის. ჩიბურდანიძემ ერთი ოქროს მედალი საუკეთსეო პერფორმანსისათვისაც მიიღო (აქ იოსელინი ბრინჯაოს დასჯერდა). ვერა მენჩიკის თასი, რომელიც გუნდის კაპიტანმა ნანა ალექსანდრიამ ჩაიბარა პირველად ჩამოვიდა თბილისში.

ტექნიკური შედეგები (პირველი ათეული)[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

გუნდები 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
1 საქართველოს დროშა საქართველო 30,5 246,5 11 3 0 მონღოლეთის დროშა

3

ესტონეთის დროშა

3

უკრაინის დროშა

1,5

რუმინეთის დროშა

2

ჩინეთის დროშა

2

აშშ-ის დროშა

2

გერმანიის დროშა

1,5

უნგრეთის დროშა

2

პოლონეთის დროშა

2,5

ყაზახეთის დროშა

2

რუსეთის დროშა

1,5

ყირგიზეთის დროშა

2,5

აზერბაიჯანის დროშა

3

ჩეხოსლოვაკიის დროშა

2

2 უკრაინის დროშა უკრაინა 29 345,5 9 4 1 ბრაზილიის დროშა

3

შვეიცარიის დროშა

3

საქართველოს დროშა

1,5

ჩეხოსლოვაკიის დროშა

1,5

აშშ-ის დროშა

2

უნგრეთის დროშა

2,5

ჩინეთის დროშა

1,5

გერმანიის დროშა

2,5

რუმინეთის დროშა

1,5

აზერბაიჯანის დროშა

1,5

ლატვიის დროშა

3

რუსეთის დროშა

0,5

ყაზახეთის დროშა

2

ბულგარეთის დროშა

2

3 ჩინეთის დროშა ჩინეთი 28,5 343,0 9 2 3 ავსტრიის დროშა

2,5

ვიეტნამის დროშა

1,5

სომხეთის დროშა

2

ყირგიზეთის დროშა

2,5

საქართველოს დროშა

1

ჩეხოსლოვაკიის დროშა

3

უკრაინის დროშა

1,5

აშშ-ის დროშა

3

უნგრეთის დროშა

2

ბულგარეთის დროშა

3

რუმინეთის დროშა

2,5

აზერბაიჯანის დროშა

1

რუსეთის დროშა

2

ყაზახეთის დროშა

1

4 უნგრეთის დროშა უნგრეთი 26,5 338,5 9 2 2 შვედეთის დროშა

2,5

ესპანეთის დროშა

2

ისრაელის დროშა

2,5

ინგლისის დროშა

2

რუმინეთის დროშა

2

უკრაინის დროშა

0,5

აზერბაიჯანის დროშა

2

საქართველოს დროშა

1

ჩინეთის დროშა

1

ნიდერლანდების დროშა

2,5

ყაზახეთის დროშა

1,5

აშშ-ის დროშა

1,5

ინდონეზიის დროშა

2,5

ინდოეთის დროშა

3

5 რუსეთის დროშა რუსეთი 26 329,5 10 1 3 სლოვენიის დროშა

3

ნიდერლანდების დროშა

2

ჩეხოსლოვაკიის დროშა

0,5

ფინეთის დროშა

2

გერმანიის დროშა

0,5

სომხეთის დროშა

2

ბოსნია და ჰერცეგოვინის დროშა

2

არგენტინის დროშა

2

ხორვატიის დროშა

2,5

ესტონეთის დროშა

2,5

საქართველოს დროშა

1,5

უკრაინის დროშა

2,5

ჩინეთის დროშა

1

რუმინეთის დროშა

2

6 რუმინეთის დროშა რუმინეთი 25 350,0 6 3 5 ინდონეზიის დროშა

3

ხორვატიის დროშა

2,5

აზერბაიჯანის დროშა

2,5

საქართველოს დროშა

1

უნგრეთის დროშა

1

ყაზახეთის დროშა

2,5

აშშ-ის დროშა

1

ესტონეთის დროშა

1,5

უკრაინის დროშა

1,5

მონღოლეთის დროშა

3

ჩინეთის დროშა

0,5

ლატვიის დროშა

1,5

ყირგიზეთის დროშა

2,5

რუსეთის დროშა

1

7 აზერბაიჯანის დროშა აზერბაიჯანი 25 342,0 8 3 3 უელსის დროშა

3

ლატვიის დროშა

2,5

რუმინეთის დროშა

0,5

ბოსნია და ჰერცეგოვინის დროშა

2,5

ჩეხოსლოვაკიის დროშა

1,5

ნიდერლანდების დროშა

1,5

უნგრეთის დროშა

1

მოლდოვის დროშა

2

ყირგიზეთის დროშა

2,5

უკრაინის დროშა

1,5

პოლონეთის დროშა

2,5

ჩინეთის დროშა

2

საქართველოს დროშა

0

აშშ-ის დროშა

2

8 ყაზახეთის დროშა ყაზახეთი 24,5 347,0 7 3 4 მოლდოვის დროშა

2,5

თურქმენეთის დროშა

3

აშშ-ის დროშა

1

ლიტვის დროშა

2,5

ინგლისის დროშა

1,5

რუმინეთის დროშა

0,5

ლატვიის დროშა

1,5

ინდონეზიის დროშა

2

ჩეხოსლოვაკიის დროშა

2,5

საქართველოს დროშა

1

უნგრეთის დროშა

1,5

პოლონეთის დროშა

2

უკრაინის დროშა

1

ჩინეთის დროშა

2

9 აშშ-ის დროშა აშშ 24,5 346,5 8 1 5 კანადის დროშა

3

ყირგიზეთის დროშა

2

ყაზახეთის დროშა

2

პოლონეთის დროშა

3

უკრაინის დროშა

1

საქართველოს დროშა

1

რუმინეთის დროშა

2

ჩინეთის დროშა

0

ლატვიის დროშა

2

გერმანიის დროშა

2

ესტონეთის დროშა

3

უნგრეთის დროშა

1,5

ჩეხოსლოვაკიის დროშა

1

აზერბაიჯანის დროშა

1

10 ჩეხოსლოვაკიის დროშა ჩეხოსლოვაკია 24 338,0 8 2 4 მექსიკის დროშა

3

ბოსნია და ჰერცეგოვინის დროშა

2

რუსეთის დროშა

2,5

უკრაინის დროშა

0,5

აზერბაიჯანის დროშა

1,5

ჩინეთის დროშა

0

შვეიცარიის დროშა

2

ლიტვის დროშა

2,5

ყაზახეთის დროშა

0,5

ნორვეგიის დროშა

2

არგენტინის დროშა

1,5

ნიდერლანდების დროშა

3

აშშ-ის დროშა

2

საქართველოს დროშა

1

  • 24 ქულა

11.ესტონეთის დროშა ესტონეთი, 12.ლატვიის დროშა ლატვია

  • 23,5 ქულა

13.პოლონეთის დროშა პოლონეთი, 14.ბულგარეთის დროშა ბულგარეთი

  • 23 ქულა

15.ყირგიზეთის დროშა ყირგიზეთი, 16.ლიტვის დროშა ლიტვა, 17.მოლდოვის დროშა მოლდოვა,

  • 22,5 ქულა

18.ინდონეზიის დროშა ინდონეზია, 19.შვეიცარიის დროშა შვეიცარია, 20.საბერძნეთის დროშა საბერძნეთი, 21.თურქმენეთის დროშა თურქმენეთი

  • 22 ქულა

22. ინგლისის დროშა ინგლისი, 23.მონღოლეთის დროშა მონღოლეთი, 24.ინდოეთის დროშა ინდოეთი, 25.ისრაელის დროშა ისრაელი, 26.სლოვენიის დროშა სლოვენია, 27.ბანგლადეშის დროშა ბანგლადეში

  • 21,5 ქულა

28.ნიდერლანდების დროშა ნიდერლანდები, 29.არგენტინის დროშა არგენტინა, 30.ხორვატიის დროშა ხორვატია, 31.ბოსნია და ჰერცეგოვინის დროშა ბოსნია და ჰერცეგოვინა, 32.შვედეთის დროშა შვედეთი, 33.სომხეთის დროშა სომხეთი, 34.ვიეტნამის დროშა ვიეტნამი, 35.ბრაზილიის დროშა ბრაზილია

  • 21 ქულა

36გერმანიის დროშა გერმანია, 37.ნორვეგიის დროშა ნორვეგია, 38.ავსტრალიის დროშა ავსტრალია, 39.ფილიპინების დროშა ფილიპინები

  • 20 ქულა

40.ავსტრიის დროშა ავსტრია, 41.ესპანეთის დროშა ესპანეთი, 42.შოტლანდიის დროშა შოტლანდია, 43.ვენესუელის დროშა ვენესუელა

  • 19,5 ქულა

44.ფინეთის დროშა ფინეთი, 45.კანადის დროშა კანადა, 46.საფრანგეთის დროშა საფრანგეთი, 47.მალაიზიის დროშა მალაიზია, 48.თურქეთის დროშა თურქეთი, 49.პორტუგალიის დროშა პორტუგალია, 50.იტალიის დროშა იტალია, 51.ფილიპინების დროშა ფილიპინები-2

  • 19 ქულა

52.მექსიკის დროშა მექსიკა, 53.უელსის დროშა უელსი

  • 18,5 ქულა

54.ალჟირის დროშა ალჟირი, 55.სინგაპურის დროშა სინგაპური

  • 17,5 ქულა

56.შრი-ლანკის დროშა შრი-ლანკა, 57.ირლანდიის დროშა ირლანდია

  • 14,5 ქულა

58.ნიგერიის დროშა ნიგერია

  • 11,5 ქულა

59.ანგოლის დროშა ანგოლა, 60.არაბთა გაერთიანებული საამიროების დროშა არაბთა გაერთიანებული საამიროები

  • 11 ქულა

61.ახალი ზელანდიის დროშა ახალი ზელანდია

  • 5 ქულა

62.სეიშელის დროშა სეიშელი

  • 0 ქულა

63.მაროკოს დროშა მაროკო, 64.ზიმბაბვეს დროშა ზიმბაბვე - პირველი ტურის შემდეგ გამოეთიშნენ ასპარეზობას

ჩემპიონის შედეგები მატჩების მიხედვით[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

დროშა: საქართველო საქართველო მონღოლეთის დროშა ესტონეთის დროშა უკრაინის დროშა რუმინეთის დროშა ჩინეთის დროშა აშშ-ის დროშა გერმანიის დროშა უნგრეთის დროშა პოლონეთის დროშა ყაზახეთის დროშა რუსეთის დროშა ყირგიზეთის დროშა აზერბაიჯანის დროშა ჩეხოსლოვაკიის დროშა + = -
მაია ჩიბურდანიძე 1 1 1 1 1 1 0,5 1 1 1 0,5 1 0,5 11,5 13 10 3 0
ნონა გაფრინდაშვილი 1 0 0 1 0 0,5 0 1 0,5 4 9 3 2 4
ნანა იოსელიანი 1 1 0,5 1 0 1 1 1 0,5 1 1 1 10 12 9 2 1
ნინო გურიელი 1 1 0 1 0 1 0 1 5 8 5 0 3

პრიზიორების შემადგენლობა და შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

უკრაინის დროშა უკრაინა

ალისა გალიამოვა 11 (+10=2-2), მარტა ლიტინსკაია 7 (+5=4-2), ინა გაპონენკო 8 (+6=4-2), ლიდია სემიონოვა 3 (+1=4-0).

ჩინეთის დროშა ჩინეთი

სიუ ძუნი 10 (+9=2-2), ფენ ჭაოფინი 5 (+5=0-4), ვან ფინი 5 (+4=2-3), ცინ კანინი 8,5 (+6=5-0).

საუკეთესო პერფორმანსი[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

# მოჭადრაკე ქვეყანა ქულა
1 მაია ჩიბურდანიძე საქართველოს დროშა საქართველო 2692
2 ალისა გალიამოვა უკრაინის დროშა უკრაინა 2560
3 ნანა იოსელიანი საქართველოს დროშა საქართველო 2522

საუკეთესო შედეგები დაფების მიხედვით[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

პირველი დაფა ქვეყანა %
მაია ჩიბურდანიძე საქართველოს დროშა საქართველო 11,5 13 88,5
ალისა გალიამოვა უკრაინის დროშა უკრაინა 11 14 78,6
სიუ ძუნი ჩინეთის დროშა ჩინეთი 10 13 76,9
მეორე დაფა ქვეყანა %
სვეტლანა პრუდნიკოვა რუსეთის დროშა რუსეთი 8,5 11 77,3
ლინდრი ჯუნი მაჯავანტი ინდონეზიის დროშა ინდონეზია 9 13 69,2
ბორისლავა ბორისოვა შვედეთის დროშა შვედეთი 8 12 66,7
მესამე დაფა ქვეყანა %
ნანა იოსელიანი საქართველოს დროშა საქართველო 10 12 83,3
ჟუჟა ვერეცი უნგრეთის დროშა უნგრეთი 8,5 11 77,3
რეგინა რიბეირო ბრაზილიის დროშა ბრაზილია 9 12 75,0
სათადარიგო დაფა ქვეყანა %
სუნიეტა ვიჯესურია შრი-ლანკის დროშა შრი-ლანკა 6,5 8 81,3
როქსანა გულშანი ბანგლადეშის დროშა ბანგლადეში 5,5 7 78,6
ცინ კანინი ჩინეთის დროშა ჩინეთი 8,5 11 77,3

ლიტერატურა[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

  • თენგიზ გიორგაძე. ქართული ჭადრაკის მატიანე. თბილისი, ,,განათლება’’ 1995.
  • Шахматы. Энциклопедический словарь. Москва. изд. ,,Советская Энциклопедия’’ 1990
  • Шахматная Энциклпедия. Москва. 2004.
  • Ханамирян Г. Всемирные шахматные Олимпиады. 1927-2006. Ереван: 2006

რესურსები ინტერნეტში[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]