ქალთა VIII საჭადრაკო ოლიმპიადა

მასალა ვიკიპედიიდან — თავისუფალი ენციკლოპედია
Jump to navigation Jump to search

25 ოქტომბერი - 12 ნოემბერი 1978. ბუენოს-აირესი, არგენტინა

ისტორია[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

ბუენოს-აირესში სსრ კავშირის ნაკრები ახალი მსოფლიოს ჩემპიონის, მაია ჩიბურდანიძის მეთურობით ჩავიდა. მეორე დაფებზე ნონა გაფრინდაშვილი და ნანა ალექსანდრია თამაშობდნენ. სათდარიგოდ კიდევ ერთი დებიუტანტი, ელენა ახმილოვსკაია თამაშობდა. აქვე ვთქვათ ისიც, რომ ელენამ შესანიშნავად ითამაშა და 10 პარტიიდან ათივე მოიგო. საერთოდაც საბჭოთა ნაკრებმა მეტოქეებს იოტისოდენა შანსიც არ დაუტოვა და ტურნირის დამთვრებამდე ორი ტურით ადრე მოიპოვა ჩემპიონის წოდება. საბჭოთა დიდოსტატებმა მცირე ოქროს მედლებიც მიიღეს თავიანთ დაფებზე გამარჯვებისათვის. რაც შეეხება დანარჩენებს დიდი ბრძოლა გაჩაღდა მეორე-მესამე ადგილებისათვის. საბოლოოდ უნგრელებმა, გერმანელებმა და იუგოსლავიელებმა თანაბარი ქულათა რაოდენობა დააგროვეს. ადგილები კი პირადი შეხვედრების მიხედვით განაწილდა. მეორე ადგილი უნგრელებს მიეკუთვნათ, მესამე - გერმანელებს. ოლიმპიადაზე გამოჩნდნენ ისეთი პერსპექტიული ახალგაზრდა მოჭადრაკეები, როგორებიც იყვნენ პია კრამლინგი, მარგარეტა მურეშანი, დანიელა ნუცუ და სხვები. ამ მოჭდრაკეებმა შემდგომში თავისი სიტყვა თქვეს მსოფლიო საჭადრაკო არენაზე.

ტექნიკური შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

პირველი ეტაპი

I ქვეჯგუფი: 1.დროშა: სსრკ სსრკ - 20,5 2. დროშა: ინგლისი ინგლისი - 16 3. დროშა: ნიდერლანდები ნიდერლანდები - 15 4.დროშა: საფრანგეთი საფრანგეთი - 8 5. მექსიკის დროშა მექსიკა - 7,5 6. დროშა: ფინეთი ფინეთი - 7,5 7.ვენესუელის დროშა ვენესუელა -7,5 8.დროშა: ახალი ზელანდია ახალი ზელანდია - 3

II ქვეჯგუფი: 1.დროშა: უნგრეთი უნგრეთი - 19 2.დროშა: გერმანია გერმანია - 16 3.დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ - 13,5 4.დროშა: არგენტინა არგენტინა -12 5.დროშა: დანია დანია - 11 6. დროშა: შოტლანდია შოტლანდია - 6 7.ისლანდიის დროშა ისლანდია - 4,5 8.მონაკოს დროშა მონაკო - 2

III ქვეჯგუფი: 1. დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია - 15,5 2.დროშა: პოლონეთი პოლონეთი - 14,5 3. ინდოეთის დროშა ინდოეთი - 13 4. დროშა: შვედეთი შვედეთი - 12,5 5. კანადის დროშა კანადა - 10 6. დროშა: ბრაზილია ბრაზილია - 9,5 7. დროშა: უელსი უელსი - 7,5 8. მონაკოს დროშა მონაკო - 2

IV ქვეჯგუფი: 1.დროშა: ესპანეთი ესპანეთი - 16,5 2.დროშა: ბულგარეთი ბულგარეთი - 16,5 3. დროშა: რუმინეთი რუმინეთი - 15,5 4. დროშა: ავსტრალია ავსტრალია - 12 5.დროშა: კოლუმბია კოლუმბია - 8 6. დროშა: იაპონია იაპონია - 6,5 7.პუერტო-რიკოს დროშა პუერტო-რიკო - 4,5 8.ურუგვაის დროშა ურუგვაი - 4,5

ფინალური ეტაპი

XXV - XXXII ადგილები

25. დროშა: უელსი უელსი - 17,5 26. ისლანდიის დროშა ისლანდია - 13,5 27. ვენესუელის დროშა ვენესუელა - 12 28. დროშა: ბოლივია ბოლივია - 10,5 29. ურუგვაის დროშა ურუგვაი - 10,5 30. დროშა: ახალი ზელანდია ახალი ზელანდია - 10,5 31. მონაკოს დროშა მონაკო - 5,5 32. პუერტო-რიკოს დროშა პუერტო-რიკო - 4

XVII - XXIV ადგილები 17.დროშა: დანია დანია - 13 18.კანადის დროშა კანადა - 13 19.დროშა: კოლუმბია კოლუმბია - 12 20.დროშა: ბრაზილია ბრაზილია - 11,5 21.დროშა: ფინეთი ფინეთი - 11,5 22.დროშა: შოტლანდია შოტლანდია - 11 23.დროშა: იაპონია იაპონია - 6,5 24.მექსიკის დროშა მექსიკა - 5,5

IX - XVI ადგილები

9.დროშა: შვედეთი შვედეთი - 15 10.დროშა: რუმინეთი რუმინეთი - 15 11.დროშა: ნიდერლანდები ნიდერლანდები - 10 12.დროშა: არგენტინა არგენტინა - 9,5 13.დროშა: საფრანგეთი საფრანგეთი - 9,5 14.დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ - 9 15.ინდოეთის დროშა ინდოეთი - 8,5 16.დროშა: ავსტრალია ავსტრალია - 7,5

I-VIII ადგილები

გუნდები 1 2 3 4 5 6 7 8
1 სსრკ საბჭოთა კავშირის დროშა 1,5 2 2 3 3 2,5 2 16
2 უნგრეთი 1,5 უნგრეთის დროშა 1,5 2 2 1 1,5 1,5 11
3 გფრ 1 1,5 გერმანიის დროშა 1,5 2 1,5 1,5 2 11
4 იუგოსლავია 1 1 1,5 იუგოსლავიის დროშა 2 2,5 2 1 11
5 პოლონეთი 0 1 1 1 პოლონეთის დროშა 3 2 2,5 10,5
6 ესპანეთი 0 2 1,5 0,5 0 ესპანეთის დროშა 1,5 3 8,5
7 ბულგარეთი 0,5 1,5 1,5 1 1 1,5 ბულგარეთის დროშა 1,5 8,5
8 ინგლისი 1 1,5 1 2 0,5 0 1,5 ინგლისის დროშა 7,5

ჩემპიონის შედეგები მატჩების მიხედვით[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

დროშა: სსრკ სსრკ ნიდერლანდების დროშა საფრანგეთის დროშა მექსიკის დროშა ვენესუელის დროშა ფინეთის დროშა ახალი ზელანდიის დროშა ინგლისის დროშა გერმანიის დროშა ბულგარეთის დროშა პოლონეთის დროშა იუგოსლავიის დროშა უნგრეთის დროშა ესპანეთის დროშა ინგლისის დროშა + = -
მაია ჩიბურდანიძე 0,5 1 1 1 1 1 0,5 1 0,5 0,5 1 9 11 7 4 0
ნონა გაფრინდაშვილი 1 1 1 1 1 1 1 0,5 0,5 1 0,5 9,5 11 8 3 0
ნანა ალექსანდრია 1 1 1 1 1 0 1 1 0,5 0,5 85 10 7 2 1
ელენა ახმილოვსკაია 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 10 10 10 0 0

პრიზიორთა შემადგენლობა და შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

დროშა: უნგრეთი უნგრეთი

ჟუჟა ვერეცი 9 (+7=4-2), მარია ივანკა10 (+8=4-1), ჟუჟა მაკაი 7,5 (+5=5-1), რიტა კიში 3,5 (+2=3-0)

დროშა: გერმანია გერმანია

ანა ლაკმანი 4,5 (+2=5-4), გიზელა ფიშდიკი 9,5 (+7=5-1), ბარბარა ჰუნდი 9, 5 (+7=5-1), ჰანელორე ვაიხტერი 3,5 (+2=3-1).

საუკეთესო შედეგები დაფების მიხედვით[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

პირველი დაფა ქვეყანა %
მაია ჩიბურდანიძე დროშა: სსრკ სსრკ 9 11 81,8
იანა გერველი დროშა: უელსი უელსი 9,5 12 79,2
ბორისლავა ბორისოვა დროშა: შვედეთი შვედეთი 8,5 11 77,3
მეორე დაფა ქვეყანა %
ნონა გაფრინდაშვილი დროშა: სსრკ სსრკ 9,5 11 86,4
გერტრუდა ბაუმშტარკი დროშა: რუმინეთი რუმინეთი 10 13 76,9
მარია ივანკა დროშა: უნგრეთი უნგრეთი 10 13 76,9
მესამე დაფა ქვეყანა %
ნანა ალექსანდრია დროშა: სსრკ სსრკ 8 10 80,0
ბარბარა ჰუნდი დროშა: გერმანია გერმანია 9,5 12 97,2
ანა იარზინსკა დროშა: პოლონეთი პოლონეთი 7,5 10 75,0
სათადაროგო დაფა ქვეყანა %
ელენა ახმილოვსკაია დროშა: სსრკ სსრკ 10 10 100,0
პია კრამლინგი დროშა: შვედეთი შვედეთი 9 11 81,8
ჰელენ კლარა უოტკინსი დროშა: უელსი უელსი 6 8 75,0
დოლი ტესლეი დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ 7,5 10 75,0

ლიტერატურა[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

  • თენგიზ გიორგაძე. ქართული ჭადრაკის მატიანე. თბილისი, ,,განათლება’’ 1995.
  • თენგიზ გიორგაძე. საჭადრაკო ოლიმპიადების ჩემპიონები. თბილისი. ,,ცოდნა’’ 1984.
  • Шахматы. Энциклопедический словарь. Москва. изд. ,,Советская Энциклопедия’’ 1990

რესურსები ინტერნეტში[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]