რაგბის მსოფლიო ჩემპიონატის კვალიფიკაცია 1995

მასალა ვიკიპედიიდან — თავისუფალი ენციკლოპედია
Jump to navigation Jump to search

1995 წლის ჩემპიონატისათვის სამხრეთ აფრიკაში წარმატებით დასრულდა ნელსონ მანდელას ბრძოლა აპარტეიდის წინააღმდეგ და სამხრეთ აფრიკა ყველა ორგანიზაციაში, მათ შორის სპორტულშიც აღდგინეს. 1995 წლის ჩემპიონატის გამართვის უფლება რაგბის საერთაშორისო საბჭომ სწორედ აფრიკელებს მიანიჭა და ამით შესარჩევ ტურნირში გასათამაშებელი საგზურები კიდევ ერთით შემცირდა. ირბ-მ პირდაპირ ფინალში წინა ჩემპიონატის ყველა მერვედფინალისტი (ახალი ზელანდია, საფრანგეთი, სამოა, ავსტრალია, ინგლისი, კანადა, შოტლანდია, ირლანდია) და რაღა თქმა უნდა მასპინძელი სამხრეთ აფრიკა დაუშვა. დანარჩენი 7 ადგილი კი კონტინენტების მიხედვით ასე გაანაწილა: ევროპა - 3, ამერიკა, აზია, ოკეანეთი და აფრიკა - 1 ადგილი.

ევროპა[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

ევროპული შესარჩევი ტურნირი ოთხ ეტაპიანი იყო. პირველ ეტაპზე 5 გუნდი ჩაება ბრძოლაში. მეორე ეტაპზე პირველი ეტაპის ორ გამარჯვებულს 12 შედარებით პრივილიგირებული გუნდი დაემატა. შეიქმნა 4 ქვეჯგუფი, რომლის ექვს გამარჯვებულს იტალია, რუმინეთი და უელსი დაემატნენ. აქ უკვე სამ ქვეჯგუში გაგრძელდა ბრძოლა. ქვეჯგუფებში გამარჯვებულები უკვე ფინალისტები იყვნენ, მაგრამ მათ მაინც ითმაშეს მეოთხე ეტაპი, რათა გაერკვიათ თუ რომელი გუნდი რომელ ფინალურ ქვეჯგუფში მოხვდებოდა.

  • პირველი ეტაპი
  • პირველი ქვეჯგუფი. ანდორა
# ქვეყანა 1 2 3
1 შვეიცარია შვეიცარიის დროშა 3-8 14-0 1 0 1 17-8 2
2 დანია 8-3 დანიის დროშა 0-3 1 0 1 8-6 2
3 ანდორა 0-14 3-0 ანდორის დროშა 1 0 1 3-14 2

ლუქსემბურგის დროშა ლუქსემბურგი - უარი

  • მეორე ქვეჯგუფი
# ქვეყანა ქვეყანა შინ
1 დროშა: უნგრეთი უნგრეთი ისრაელის დროშა ისრაელი 8-67

დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია - უარი

მეორე ეტაპი

  • პირველი ქვეჯგუფი

მიმოსვლით

# ქვეყანა 1 2 3
1 გერმანია შვეიცარიის დროშა 27-5 31-5* 2 0 0 58-14 4
2 ლატვია 5-27* დანიის დროშა 7-6 1 0 1 12-33 2
3 ლიტვა 5-31 6-7* ანდორის დროშა 0 0 2 11-38 0
  • მეორე ქვეჯგუფი
# ქვეყანა 1 2 3
1 რუსეთი რუსეთის დროშა 41-5 15-9 2 0 0 56-14 4
2 პოლონეთი 5-41 პოლონეთის დროშა 23-6 1 0 1 28-47 2
3 საქართველო 9-15 6-23 საქართველოს დროშა 0 0 2 15-38 0
  • მესამე ქვეჯგუფი
# ქვეყანა 1 2 3 4
1 ესპანეთი ესპანეთის დროშა 37-15 67-6 40-0 3 0 0 144-21 6
2 პორტუგალია 15-37 პორტუგალიის დროშა 8-3 32-0 2 0 1 55-40 4
3 ბელგია 6-67 3-8 ბელგიის დროშა 42-3 1 0 2 51-58 2
4 შვეიცარია 0-40 0-32 3-42 შვეიცარიის დროშა 0 0 3 3-114 0
  • მეოთხე ქვეჯგუფი
# ქვეყანა 1 2 3 4
1 ნიდერლანდები ნიდერლანდების დროშა 42-6 31-6 56-0 3 0 0 129-12 6
2 ჩეხეთი 6-42 ჩეხეთის დროშა 34-7 28-0 2 0 1 68-49 4
3 შვედეთი 6-31 7-34 შვედეთის დროშა 26-10 1 0 2 39-75 2
4 ისრაელი 0-56 0-28 10-26 ისრაელის დროშა 0 0 3 10-110 0

მესამე ეტაპი

  • პირველი ქვეჯგუფი
# ქვეყანა 1 2 3
1 რუმინეთი რუმინეთის დროშა 30-0 60-6 2 0 0 90-6 4
2 რუსეთი 0-30 რუსეთის დროშა 67-5 1 0 1 67-35 2
3 გერმანია 6-60 5-67 გერმანიის დროშა 0 0 2 11-127 0
  • მეორე ქვეჯგუფი
  • მიმოსვლით
# ქვეყანა 1 2 3
1 უელსი უელსის დროშა 54-0* 102-11 2 0 0 156-11 4
2 ესპანეთი 0-54 ესპანეთის დროშა 35-19* 1 0 1 35-73 2
3 პორტუგალია 11-102* 19-35 პორტუგალიის დროშა 0 0 2 30-137 0
  • მესამე ქვეჯგუფი
# ქვეყანა 1 2 3
1 იტალია იტალიის დროშა 63-9 104-8 2 0 0 167-17 4
2 ნიდერლანდები 9-63 ნიდერლანდების დროშა 33-9 1 0 1 42-72 2
3 ჩეხეთი 8-104 9-33 ჩეხეთის დროშა 0 0 2 17-137 0
  • მეოთხე ეტაპი
  • მიმოსვლით
# ქვეყანა 1 2 3
1 უელსი უელსის დროშა 29-19* 16-9 2 0 0 45-28 4
2 იტალია 19-29 იტალიის დროშა 24-6* 1 0 1 43-35 2
3 რუმინეთი 9-16* 6-24 რუმინეთის დროშა 0 0 2 15-40 0

ამერიკა[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

ამერიკაში ორი ზონა შეიქმნა: ჩრდილოეთი და სამხრეთი. ჩრდილოეთში, რადგან კანადელები პირდაპირ იყვნენ ფინალურ სტადიაზე დაშვებული აშშ-ს ნაკრები ფაქტობრივად უმეტოქეოდ იყო. ბერმუდის კუნძულების გუნდი დიდი ვერაფერი შვილი იყო. როგორც სამხრეთ ზონაში, ასევე ზონების გამარჯვებულთ დავაშიც არგენტინელთა უპირატესობა უდავო იყო. ისინი ფინალში გავიდნენ.

  • ჩრდილოეთის ზონა
# ქვეყანა ქვეყანა შინ
1 დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ დროშა: ბერმუდის კუნძულები ბერმუდის კუნძულები 60-3
  • სამხრეთის ზონა
# ქვეყანა 1 2 3 4
1 არგენტინა არგენტინის დროშა 19-10 51-3* 70-7* 3 0 1 182-20 8
2 ურუგვაი 10-19* ურუგვაის დროშა 67-3 14-6* 2 0 1 91-28 4
4 პარაგვაი 3-51 3-67* პარაგვაის დროშა 25-24 1 0 2 31-142 0
4 ჩილე 7-70 6-14 24-25* ჩილეს დროშა 0 0 3 37-109 0
  • ჯგუფის ფინალი
# ქვეყანა ქვეყანა შინ სტმ
1 დროშა: არგენტინა არგენტინა დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ 16-11 28-22

აფრიკა[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

აფრიკაში შვიდი გუნდი იბრძოდა ფინალის ერთადერთი საგზურისათვის. ირბ-მ აფრიკელებთან ჩასვა ოქროს ყურის (არაბების საერთო გუნდი) ნაკრებიც (ალბათ მაინც გეოგრაფიული პრინციპით). ქვეჯგუფებში გამარჯვებულმა ორ-ორმა გუნდმა შემდეგ ფინალში გაარკვია ფინალისტის ვინაობა.

  • პირველი ქვეჯგუფი
# ქვეყანა 1 2 3 4
1 ნამიბია ნამიბიის დროშა 41-16 60-9 62-20 3 0 0 163-45 6
2 ზიმბაბვე 16-41 შვედეთის დროშა 42-7 50-21 2 0 1 108-68 4
3 კენია 9-60 7-42 კენიის დროშა 24-23 1 0 2 40-125 2
4 ოქროს ყურე 20-61 21-50 23-24 {{{link alias-s}}} დროშა 0 0 3 64-136 0
  • მეორე ქვეჯგუფი
# ქვეყანა 1 2 3
1 კოტ-დ’ივუარი კოტ-დ’ივუარის დროშა 15-3 19-16 2 0 0 34-19 4
2 მაროკო 3-15 მაროკოს დროშა 6-5 1 0 1 9-20 2
3 ტუნისი 16-19 5-6 ტუნისის დროშა 0 0 2 21-25 0
  • ჯგუფის ფინალი
# ქვეყანა 1 2 3 4
1 კოტ-დ’ივუარი კოტ-დ’ივუარის დროშა 13-12 9-17 17-10 2 0 1 39-39 4
2 ნამიბია 12-13 ნამიბიის დროშა 16-16 25-9 1 1 1 43-38 3
3 მაროკო 17-9 16-16 მაროკოს დროშა 9-21 1 1 1 42-46 3
4 ზიმბაბვე 10-17 9-25 21-9 ზიმბაბვეს დროშა 1 0 2 40-51 2

აზია[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

აზიელებმა თავიანთი საგზური აზიის ჩემპიონატში გაითმაშეს. ქვეჯგუფებში გამოავლინდნენ ორი საუკეთესო, იაპონიის და კორეის გუნდები. სწორედ მათ გაითმაშეს საგზური.

  • პირველი ჯგუფი
# ქვეყანა 1 2 3 4
1 იაპონია იაპონიის დროშა 56-5 98-9 67-3 3 0 0 251-17 6
2 ტაივანი 5-56 ჩინეთის ტაიბეის დროშა 23-15 25-9 2 0 1 53-80 4
3 მალაიზია 9-98 15-23 მალაიზიის დროშა 23-18 1 0 2 47-139 2
4 შრი ლანკა 3-67 9-25 18-23 შრი-ლანკის დროშა 0 0 3 30-115 0
  • მეორე ჯგუფი
# ქვეყანა 1 2 3 4
1 სამხრეთი კორეა სამხრეთ კორეის დროშა 28-17 65-13 90-3 3 0 0 183-33 6
2 ჰონკონგი 17-28 ჰონგ-კონგის დროშა 93-0 164-13 2 0 1 274-41 4
3 ტაილანდი 13-65 0-93 ტაილანდის დროშა 69-5 1 0 2 82-163 2
4 სინგაპური 3-90 13-164 5-69 სინგაპურის დროშა 0 0 3 21-323 0
  • მატჩი III ადგილისათვის

ჰონგ-კონგის დროშა ჰონგ-კონგი - ჩინეთის ტაიბეის დროშა ჩინეთის ტაიბეი 80-26

  • ფინალი
# ქვეყანა ქვეყანა ნეიტ
1 დროშა: იაპონია იაპონია სამხრეთ კორეის დროშა სამხრეთი კორეა 26-15

ოკეანეთი[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

აქ სულ ორად ორმა გუნდმა გამოთქვა თამაშის სურვილი (ავსტრალია, ზელანდია, სამოა უკვე ფინალისტები იყვნენ). სათამაშო ქულების უკეთესი სხვაობის წყალობით გაიმარჯვა ტონგამ.

# ქვეყანა ქვეყანა შინ სტმ
1 დროშა: ტონგა ტონგა დროშა: ფიჯი ფიჯი 10-15 24-11

ლიტერატურა[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

  • ა. ქურდობაძე. უილიამ უებ ელისის თასი. თბილისი. 1999
  • Potsuit of Bill - a comprehensive history of Ruhby World Cup. London. 2007
  • Ruhby World Cup - the oficial pivlication. London. 1999
  • Ruhby World Cup - Londob. 2003

რესურსები ინტერნეტში[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]