მსოფლიოს VIII გუნდური ჩემპიონატი ჭადრაკში ვაჟთა შორის

მასალა ვიკიპედიიდან — თავისუფალი ენციკლოპედია
Jump to navigation Jump to search

მსოფლიოს VIII გუნდური ჩემპიონატი ჭადრაკში ვაჟთა შორის გაიმართა 2011 წლის 16 - 26 ივლისს (ნინბო, ჩინეთი).

ნინბოში რუსები პირველად დარჩნენ საპრიზო სამეულის მიღმა. გამარჯვება კი სომხეთის ნაკრებს ხვდა, რომელმაც თანაბრად განვლი მთელი დისტანცია. სომხეთი აღმოჩნდა ერთადერთი გუნდი, რომელსაც არ წაუგია მატჩი, მაშინ როდესაც ყველამ წააგო მინიმუმ ორი მატჩი მაინც. სუსტად გამოვიდნენ რუსები, რომლებმაც სამი მატჩი წააგეს და მათ შორის აზერბაიჯანთან 1-3 (თავისი პარტიები გრიშჩუკს და სვიდლერს მოუგეს გასიმოვმა და ჰუსეინოვმა).

ტექნიკური შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

გუნდები 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 სომხეთი სომხეთის დროშა 2,5 2 2 2,5 2 2 2,5 3,5 3,5 14
2 ჩინეთი 1,5 ჩინეთის დროშა 2,5 2,5 2,5 3,5 2 3 1,5 3,5 13
3 უკრაინა 2 1,5 უკრაინის დროშა 2 1,5 2,5 2,5 2,5 2,5 2,5 12
4 რუსეთი 2 1,5 2 რუსეთის დროშა 3 3 1 1,5 4 3 10
5 უნგრეთი 1,5 1,5 2,5 1 უნგრეთის დროშა 2 2,5 2 3,5 3 10
6 აშშ 2 0,5 1,5 1 2 აშშ-ის დროშა 2,5 3 2,5 3 10
7 აზერბაიჯანი 2 2 1,5 3 1,5 1,5 აზერბაიჯანის დროშა 3 2 2,5 9
8 ინდოეთი 1,5 1 1,5 2,5 2 1 1 ისრაელის დროშა 2,5 2,5 7
9 ისრაელი 0,5 2,5 1,5 0 0,5 1,5 2 1,5 ეგვიპტის დროშა 3 5
10 ეგვიპტე 0,5 0,5 1,5 1 1 0,5 1,5 1,5 1 ეგვიპტის დროშა 0

პრიზიორთა შემადგენლობა და შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

დროშა: სომხეთი სომხეთი

ლევონ არონიანი 5 (+3=4-1), სერგეი მოვსესიანი 6 (+3=6-0), ვლადიმერ აკოფიანი 6 (+3=6-0), გაბრიელ სარგისიანი 4,5 (+2=5-2), რობერტ ჰოვანესიანი 1 (+1=0-0).

დროშა: ჩინეთი ჩინეთი

ვანგ ჰაო 6 (+3=6–0), ვანგ იუე 7 (+5=4–0), ლი ჩაო 5 (+2=6–0), იუ იანგი 2 (+1=2–3), დინგ ლირენი 2,5 (+2=1–1).

დროშა: უკრაინა უკრაინა

ვასილი ივანჩუკი 5 (+2=6–1), პაველ ელგანოვი 3 (+0=6–1), ზაჰარ ეფიმენკო 4 (+0=8–0), ალექსანდრ მოისეენკო 6 (+4=4–0), ალექსანდრ არაშენკო 1,5 (+1=1–2).

საუკეთესო შედეგები დაფების მიხედვით[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

პირველი დაფა ქვეყანა %
ვანგ ჰაო დროშა: ჩინეთი ჩინეთი 6 9 66,7
ლევონ არონიანი დროშა: სომხეთი სომხეთი 5 6 62,5
გატა კამსკი დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ 5,5 9 61,1
პეტერ ლეკო დროშა: უნგრეთი უნგრეთი 5,5 9 61,1
თემურ რაჯაბოვი დროშა: აზერბაიჯანი აზერბაიჯანი 5,5 9 61,1
მეორე დაფა ქვეყანა %
ვანგ იუე დროშა: ჩინეთი ჩინეთი 7 9 77,8
ალექსანდრე გრიშჩუკი დროშა: რუსეთი რუსეთი 5,5 8 68,7
სერგეი მოვსესიანი დროშა: სომხეთი სომხეთი 6 9 66,7
მესამე დაფა ქვეყანა %
იან ნეპომიაშნი დროშა: რუსეთი რუსეთი 6 9 66,7
ვლადიმერ აკოფიანი დროშა: სომხეთი სომხეთი 6 9 66,7
ლი ჩაო დროშა: ჩინეთი ჩინეთი 5 8 62,5
მეოთხე დაფა ქვეყანა %
ალექსანდრ მოისეენკო დროშა: უკრაინა უკრაინა 6 8 75,0
იასერ სეირავანი დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ 4,5 7 64,3
ჩაბა ბალოგი დროშა: უნგრეთი უნგრეთი 5 8 62,5
სათადარიგო დაფა ქვეყანა %
ნიკიტა ვიტიუგოვი დროშა: რუსეთი რუსეთი 4 6 66,7
დინგ ლირენი დროშა: ჩინეთი ჩინეთი 2,5 4 62,5
რობერტ ჰესი დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ 3,5 6 58,3