მსოფლიოს III გუნდური ჩემპიონატი ჭადრაკში ვაჟთა შორის

მასალა ვიკიპედიიდან — თავისუფალი ენციკლოპედია
Jump to navigation Jump to search

24 ოქტომბერი - 3 ნოემბერი 1993 ლუცერნი, შვეიცარია.

ლუცერნში კვლავ ათი გუნდი შეიკრიბა. მონაწილეობის უფლება მიიღეს 1992 წლის საჭადრაკო ოლიმპიადის საუკეთესო ხუთეულმა (რუსეთი, უზბეკეთი, სომხეთი, აშშ და ლატვია), ევროპის 1992 წლის და აზიის და პანამერიკის 1991 წლის ჩემპიონებმა - უკრაინის, ჩინეთის და კუბის ნაკრებმა გუნდებმა. ტურნირში უნდა ეთამაშა ეგვიპტის გუნდს, მაგრამ მან უარი განაცხადა, ასევე უარი თქვა ეგვიპტელთა შემეცვლელმა, ალჟირის გუნდმაც, მაშინ ტურნირში დაუშვეს 1992 წლის საჭდრაკო ოლიმპიადის მეექვსე ადგილის მფლობელი - ისლანდიის ნაკრები. მეათე მონაწილე, როგორც წინა ჩემპიონატებში, იყო მასპინძელთა ნაკრები გუნდი.

სსრ კავშირის დაშლამ რამდენიმე ძლიერი გუნდი წარმოშვა და ბრძოლაც უფრო დაძბული გამოდგა. თავიდან რუსები დაწინაურდნენ, მაგრამ მესამე ტურში ისინი მოულოდნელად დამარცხდნენ ისლანდიელებთან. წინ ამერიკელები გავიდნენ, რომლებმაც ტურნირის ბოლომდე შეინარჩუნეს ლიდერობა და მსოფლიოს ჩემპიონებიც გახდნენ. ბოლო ტურში დიდი ანგარიშით გამარჯვებამ მეორე ადგილი უკრაინელებს მოუტანა, რუსები მხოლოდ მესამე ადგილით დაკმაყოფილდნენ.

ტექნიკური შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

გუნდები 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 აშშ აშშ-ის დროშა 2 2 2,5 2 2 2,5 3,5 3,5 2,5 22,5
2 უკრაინა 2 უკრაინის დროშა 1,5 1,5 2,5 3 3 2 2,5 3 21
3 რუსეთი 2 2,5 რუსეთის დროშა 1,5 1,5 2 2,5 2,5 3 3 20,5
4 სომხეთი 1,5 2,5 2,5 სომხეთის დროშა 2,5 1,5 1,5 3 2 2 19
5 ისლანდია 2 1,5 2,5 1,5 ისლანდიის დროშა 1,5 2,5 1,5 2,5 3 18,5
6 ლატვია 2 1 2 2,5 2,5 ლატვიის დროშა 2 1 2 3 18
7 ჩინეთი 1,5 1 1,5 2,5 1,5 2 ჩინეთის დროშა 3 2,5 2,5 18
8 უზბეკეთი 0.5 2 1,5 1 2,5 3 1 უზბეკეთის დროშა 2 2,5 16
9 შვეიცარია 0,5 1,5 1 2 1,5 2 1,5 2 შვეიცარიის დროშა 1,5 13,5
10 კუბა 1,5 1 1 2 1 1 1,5 1,5 2,5 კუბის დროშა 13

პრიზიორთა შემადგენლობა და შედეგები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ

გატა კამსკი 2,5 (+1=3-1), ალექსანდრე ერმოლინსკი 3,5 (+1=5-9), ბორის გულკო 3,5 (+1=5-0), გრიგორი კაიდანოვი 4 (+2=4-1), ჯოელ ბენჟამინი 5 (+4=2-0), ლარი კრისტიანსენი 4 (+3=2-1).

დროშა: უკრაინა უკრაინა

ვასილი ივანჩუკი 6 (+4=4-0), ვლადიმირ მალანიუკი 4,5 (+2=5-0), ოლეგ რომანიშინი 4 (+2=4-1), ვლადიმერ ტუკმაკოვი 2,5 (+1=3-1), ვიაჩესლავ ეინგორნი 3 (+1=4-1), არტურ ფროლოვი 1 (+0=2-1).

დროშა: რუსეთი რუსეთი

ვლადიმერ კრამნიკი 3 (+1=4-2), ალექსანდრე ხალიფმანი 3,5 (+0=7-0), ევგენი ბარეევი 4 (+2=4-0), სერგეი დოლმატოვი 4 (+2=4-0), ალექსეი დრეევი 5 (+4=2-0), ალექსეი ვიჟმანავინი 1 (+0=2-2).

საუკეთესო შედეგები დაფების მიხედვით[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

პირველი დაფა ქვეყანა %
ვასილი ივანჩუკი დროშა: უკრაინა უკრაინა 6 8 75,0
ვიქრორ კორჩნოი დროშა: შვეიცარია შვეიცარია 5,5 9 61,1
ალექსეი შიროვი Flag of Latvia.svg ლატვია 5,5 9 61,1
მეორე დაფა ქვეყანა %
ვლადიმერ მალანიუკი დროშა: უკრაინა უკრაინა 4,5 7 64,3
ვლადიმერ აკოფიანი დროშა: სომხეთი სომხეთი 5 8 62,5
ალექსანდრ ერმოლინსკი დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ 3,5 6 58,3
მესამე დაფა ქვეყანა %
ევგენი ბარეევი დროშა: რუსეთი რუსეთი 4 6 66,7
ჰიაომინ ფენგი დროშა: ჩინეთი ჩინეთი 6 9 66,7
ბორის გულკო დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ 3,5 6 58,3
მეოთხე დაფა ქვეყანა %
სერგეი დოლმატოვი დროშა: რუსეთი რუსეთი 4 6 66,7
ვენლიანგ ლი დროშა: ჩინეთი ჩინეთი 6 9 66,7
გრიგორი კაიდანოვი დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ 4 7 57,1
პირველი სათადარიგო დაფა ქვეყანა %
ჯოელ ბენჟამინი დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ 5 6 83,3
ალექსეი დრეევი დროშა: რუსეთი რუსეთი 5 6 83,3
აშოტ ატანასიანი დროშა: სომხეთი სომხეთი 3,5 5 70,0
მეორე სათადარიგო დაფა ქვეყანა %
კარლ ბორშტეინსი ისლანდიის დროშა ისლანდია 4 5 80,0
სერგეი ნადირხანოვი დროშა: უზბეკეთი უზბეკეთი 4 6 66,7
ლარი კრისტიანსენი დროშა: ამერიკის შეერთებული შტატები აშშ 4 6 66,7