ევროპის ერთა თასის III გათამაშება

მასალა ვიკიპედიიდან — თავისუფალი ენციკლოპედია
Jump to navigation Jump to search

ევროპის ერთა თასის მესამე გათამაშება - 2002[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

ამ ტურნირს მსოფლიოს თასის შესარჩვი ტურნირის საკვალიფიკაციო დატვირთვაც ჰქონდა და გუნდები ცდილობდნენ უფრო მოხერხებული და თავისთვის სასურველი მეტოქე და კალენდარი დაებევებინათ შესარჩევი ტურნირისათვის. კვალიფიკაცია კი წინა, 2001 წლის და ამ ჩემპიონატის ქულათა ჯამით დგებოდა. ქართველები ძირითდად ამ უკანსაკნელზე აკეთებდნენ აქცენტს, თუმცა რაღა თქმა უნდა არც ერთა თასზე ამბობდნენ უარს. გადამწყვეტი მატჩი კვლავ უკვე ტრადიციული მეტოქეებს შორის გაიმართა. თბილისში ამჯერადაც რუმინელებმა იმარჯვეს და თასი კვლავ დაიბრუნეს. ქართველები მეორე ადგილზე დარჩნენ. ამ მატჩში პირველად გათამაშდა ანთიმოზ ივერიელის თასი, რომელიც ქართული რაგბის მეოხთა ლიგამ დააწესა რუმინეთ - საქართველოს საცილოდ და რომელიც ვეტერანმა მორაგბემ, ირაკლი ჯაფარიძემ შექმნა.

გუნდები 1 2 3 4 5 6
რუმინეთი რუმინეთის დროშა 31-23 27-22 44-17* 34-12* 49-3 5 0 0 185-77 28
საქართველო 23-31* საქართველოს დროშა 12-12* 27-23 34-18 88-0* 3 1 1 184-84 27
რუსეთი 22-27* 12-12 რუსეთის დროშა 38-13 35-25* 73-10* 3 1 1 180-87 23
ესპანეთი 12-34 18-34* 25-35 ესპანეთის დროშა 10-13 63-3* 1 0 4 128-119 16
პორტუგალია 17-44 23-27* 13-38* 13-10* პორტუგალიის დროშა 27-11 2 0 3 93-130 16
ჰოლანდია 3-49* 0-88 10-73 11-27* 3-63 ნიდერლანდების დროშა 0 0 5 27-300 10

საქართველოს ნაკრები - მწვრთნელი - კლოდ სორელი

მეორე დივიზიონი - A

გუნდები 1 2 3 4 5
ჩეხეთი ჩეხეთის დროშა 26-8* 13-5 32-6 46-3* 4 0 0 117-22 8
უკრაინა 8-26 უკრაინის დროშა 41-7* 30-11 21-10* 3 0 1 100-54 6
ხორვატია 5-13* 7-41 ხორვატიის დროშა 18-16* 26-0 2 0 2 56-70 4
შვეიცარია 6-32* 11-30* 16-18 შვეიცარიის დროშა 22-15 1 0 3 55-95 2
ბელგია 3-46 10-21 0-26* 15-22* ბელგიის დროშა 0 0 4 28-115 0

მეორე დივიზიონი - B

გუნდები 1 2 3 4 5
პოლონეთი პოლონეთის დროშა 18-6* 26-19 20-12* 60-18 4 0 0 120-55 8
შვედეთი 6-18 შვედეთის დროშა 21-33 32-10* 37-12* 2 0 2 97-73 4
დანია 19-26* 33-21* დანიის დროშა 24-34 32-8 2 0 2 108-89 4
გერმანია 12-20 10-32 34-24* გერმანიის დროშა 44-0* 2 0 2 100-76 4
ლატვია 18-60* 12-37 8-32* 0-44 ლატვიის დროშა 0 0 4 38-173 0

მესამე დივიზიონი - A

გუნდები 1 2 3 4 5
სლოვენია სლოვენიის დროშა 21-27 42-0* 26-16* 24-16 3 0 1 113-59 6
იუგოსლავია 27-21* იუგოსლავიის დროშა 16-36 19-5 26-8* 3 0 1 88-70 6
მოლდოვა 0-42 36-16* მოლდოვის დროშა * 27-14 2 0 1 63-72 4
ანდორა 16-26 3-19* * ანდორის დროშა 56-3* 1 0 2 77-48 2
ავსტრია 16-24* 8-26 14-27* 3-56 ავსტრიის დროშა 0 0 4 41-133 0
  • მატჩი არ შედგა

მესამე დივიზიონი - B

გუნდები 1 2 3 4 5
უნგრეთი უნგრეთის დროშა 26-16* 37-0* 19-17 39-24 4 0 0 121-57 8
ლიტვა 16-26 ლიტვის დროშა 12-9* 36-7 33-24* 3 0 1 87-66 6
ბოსნია 0-37 9-12 ბოსნია და ჰერცეგოვინის დროშა 13-12* 19-11* 2 0 2 41-72 4
ლუქსემბურგი 17-19* 7-26* 12-13 ლუქსემბურგის დროშა 31-13* 1 0 3 67-71 2
ისრაელი 24-39* 24-33 11-19 13-31 ისრაელის დროშა 0 0 4 72-122 0

მესამე დივიზიონი - C

გუნდები 1 2 3 4 5 6
მალტა მალტის დროშა 8-0* 27-14* 10-10 2 1 0 45-24 5
მონაკო 0-8 მონაკოს დროშა 53-5* 60-3* 2 0 1 113-16 4
ბულგარეთი 14-27 5-53 ბულგარეთის დროშა 11-3* 1 0 2 30-63 2
ნორვეგია 10-10* 3-60 3-11 ნორვეგიის დროშა 0 1 2 16-82 1