ევროპის ჩემპიონთა თასი ხელბურთში

მასალა ვიკიპედიიდან — თავისუფალი ენციკლოპედია
ნავიგაციაზე გადასვლა ძიებაზე გადასვლა

1956 წლის სექტემბერს ხელბურთის საერთაშორისო ფედერაცია მ თავის სტოკჰოლმის კონგრესზე განიხილა საფრანგეთის ხელბურთის ფედერაციის წინადადება ჩაეტარებინათ ევროპის ქვეყნების ჩემპიონთა თასი ვაჟთა გუნდებს შორის. წინადადება ერთხმად იქნა მიღებული და უკვე მომდევნო წლიდან ევროპის 12 ქვეყნის ჩემპიონი (ოფიციალურად ქალაქის ნაკრები) ჩაება თასის პირველ გათმაშებაში, რომლის გამარჯვებულისათვის პრიზი ფრანგულმა გაზეთმა ,,ეკიპმა’’ დააწესა. პრიზი გარდამავალია და გამარჯვებულს მხოლოდ მის კოპიას გადასცემენ (ასევეა ქალთა ტურნირშიც). ტურნირი ტარდება ოლიმპიური სისტემით. პირველ სამ გათმაშებაში გუნდები ერთხელ ხვდებიან ერთმანეთს. მეოთხე და მეხუთე გათმაშებებში - მეოთხედფინალიდან , ხოლო მეექვსე გათმაშებიდან ყველა ეტაპზე - ორ-ორჯერ. სტოკჰოლმშივე იქნა მიღებული გადაწყვეტილება რომ ფინალური მატჩი გაიმართებოდა პარიზში. 1966 წლამდე ფინალური მატჩების ორგანიზატორი იყო საფრანგეთის ხელბურთის ფედერაცია და მატჩები ტარდებოდა პარიზში (მხოლოდ 1965 წელს ჩატარდა ლიონში). 1967 წლიდან ამ მატჩების ორგანიზება თავის თავზე აიღო გერმანიის ხელბურთის ფედერაციამ და 1975 წლის ჩათვლით ჩაატარა 8 ფინალური მატჩი (7-ჯერ დორტმუნდში და ერთხელ, 1968 წელს, მაინის ფრანკფურტში). შემდეგი სამი წელი ფინალი ჩატარდა ბანია-ლუკაში, გერმანიის ქალაქ ზინდენფიგენში და მაგდენბურგში. მოყოლებული 1979 წლიდან ფინალი ორმატჩიანი გახდა. 1995 წლიდან ტურნირს სახელწოდება შეეცვლა და ეწოდა ევროპის ჩემპიონთა ლიგა.

ევროპის ჩემპიონთა თასის გათამაშებაში უთამაშიათ ქართულ გუნდებსაც. თბილისის ,,ბურევესტნიკმა მონაწილეობა მიიღო 1963 და 1965 წლების გათამაშებაში. 1963 წლის გათამაშებაში ,,ბურევესტნიკმა’’ პირველ ეტაპზე სტუმრად წააგო ლაიფციგის გუნდთნ (17-25) და ბრძოლას გამოეთიშა. 1965 წელს თბილისელებმა პირველ ეტაპზე ვროცლავის აზს დაამარცხეს (32-18). მეოთხედფინალში ,,ბურევესტნიკი’’ ზაგრების ,,მედვეშაკს’’ დაუპირისპირდა. პირველი მატჩი ზაგრებში თბილისელებმა 16-24 წააგეს. განმეორებით შეხვედრაში თბილისში მასპინძლებმა ზუსტად 8 ბურთის სხვაობით (21-13) გაიმარჯვეს. მსაჯის მიერ აგდებულმა მონეტამ კი გამარჯვება ზაგრებელებს მოუტანა. შემდეგი ქართული გუნდი, რომელიც ამ შეჯიბრებაში გამოდიოდა, თბილისის ,,შევარდენი’’ იყო. მან რვა გათამაშებაში მიიღო მონაწილეობა და 7-ჯერ პირველივე ეტაპზე დაამთავრა ბრძოლა. მხოლოდ 1996 წელს შეძლო ,,შევარდენმა’’ პირველი ეტაპის დაძლევა, დაამარცხა რა ესტონეთის ,,კერა’’ (25-23, 35-21), მაგრამ შემდგომ ეტაპზე თავად დამარცხდა ,,ბარსელონასთან’’ (18-40,20-30).

გამარჯვებულები და ფინალისტები, ვაჟები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

# წელი თასის მფლობელი შედეგი ფინალისტი
1 1957 პრაღა, დროშა: ჩეხოსლოვაკია ჩეხოსლოვაკია, ჩეხეთი 21 - 13 ერებრუ, დროშა: შვედეთი შვედეთი
2 1959 ,,რედბეგსლიდსი’’, გეტებორგი,დროშა: შვედეთი შვედეთი 18 - 13 ,,ფრიშაუფი’’ გიოპინგენი, დროშა: გერმანია გერმანია
3 1960 ,,ფრიშაუფი’’ გიოპინგენი, დროშა: გერმანია გერმანია 18 - 13 ,,ორხუსი’’ დროშა: დანია დანია
4 1962 ,,ფრიშაუფი’’ გიოპინგენი, დროშა: გერმანია გერმანია 13 - 11 ,,პარტიზანი’’ ბელოვარი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, ხორვატია
5 1963 ,,დუკლა’’ პრაღა, დროშა: ჩეხოსლოვაკია ჩეხოსლოვაკია, ჩეხეთი 15 - 13 ,,დინამო’’ ბუქარესტი, დროშა: რუმინეთი რუმინეთი
6 1965 ,,დინამო’’ ბუქარესტი, დროშა: რუმინეთი რუმინეთი 13 - 11 ,,მედვეშაკი’’ ზაგრები, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, ხორვატია
7 1966 ,,ლაიფციგი’’ ლაიფციგი, დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ, გერმანია 16 - 14 ..ჰონვედი’’ ბუდაპეშტი, დროშა: უნგრეთი უნგრეთი
8 1967 ,,გუმერსბახი’’ დროშა: გერმანია გერმანია, 17 - 13 ,,დუკლა’’ პრაღა ,დროშა: ჩეხოსლოვაკია ჩეხოსლოვაკია, ჩეხეთი
9 1968 ,,სტიაუა’’ ბუქარესტი, დროშა: რუმინეთი რუმინეთი 13 - 11 ,,დუკლა’’ პრაღა, დროშა: ჩეხოსლოვაკია ჩეხოსლოვაკია, ჩეხეთი
10 1970 ,,გუმერსბახი’’ დროშა: გერმანია გერმანია 14 - 11 ,,დინამო’’ ბერლინი, დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ, გერმანია
11 1971 ,,გუმერსბახი’’ დროშა: გერმანია გერმანია 17 - 16 ,,სტიაუა’’ ბუქარესტი დროშა: რუმინეთი რუმინეთი
12 1972 ,,პარტიზანი’’ ბელოვარი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, ხორვატია 19 - 14 ,,გუმერსბახი’’ დროშა: გერმანია გერმანია
13 1973 მაი მოსკოვი, დროშა: სსრკ სსრკ, რუსეთი 26 - 23 ,,პარტიზანი’’ ბელოვარი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, ხორვატია
14 1974 ,,გუმერსბახი’’ დროშა: გერმანია გერმანია 19 - 17 მაი მოსკოვი, დროშა: სსრკ სსრკ, რუსეთი
15 1975 ,,ფორვერტსი’’ ოდერის ფრანკფურტი,დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ, გერმანია 19 - 17 ,,ბორაცი’’ ბანია-ლუკა, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, ბოსნის-ჰერცეგოვინა
16 1976 ,,ბორაცი’’ ბანია-ლუკა, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, ბოსნია-ჰერცეგოვინა 17 - 15 ,,ფრედერიცია’’ დროშა: დანია დანია
17 1977 ,,სტიაუა’’ ბუქარესტი, დროშა: რუმინეთი რუმინეთი 21 - 20 ცსკა მოსკოვი, დროშა: სსრკ სსრკ, რუსეთი
18 1978 ,,მაგდებურგი’’ დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ, გერმანია 28 - 22 ,,შლიონსკი’’ ვროცლავი, დროშა: პოლონეთი პოლონეთი
19 1979 ,,გროსვალშტადტი’’ აშაფენბურგი,დროშა: გერმანია გერმანია 14 - 10, 16 - 18 ,,ემპორი’’ როსტოკი დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ, გერმანია]]
20 1980 ,,გროსვალშტადტი’’ აშაფებურგი, დროშა: გერმანია გერმანია 21 - 12, + : - ,,ვალური’’ რეიკიავიკი, ისლანდიის დროშა ისლანდია
21 1981 ,,მაგდებურგი’’ დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ, გერმანია 23 - 25, 29 - 18 ,,სლოვანი’’ ლუბლიანა, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, სლოვენია
22 1982 ,,ჰონვედი’’ ბუდაპეშტი, დროშა: უნგრეთი უნგრეთი 25 - 16, 18 - 24 ,,სენტ-ომარი’’ სენტ-გალენი, დროშა: შვეიცარია შვეიცარია
23 1983 ,,გუმერსბახი’’ დროშა: გერმანია გერმანია 13 - 14, 19-15 ცსკა მოსკოვი, დროშა: სსრკ სსრკ, რუსეთი
24 1984 ,,დუკლა’’ დროშა: ჩეხოსლოვაკია ჩეხოსლოვაკია, ჩეხეთი 21 - 17, 17-21 (4-2 პენ) ,,მეტალოპლასტიკა’’ შაბაცი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, სერბეთი
25 1985 ,,მეტალოპლასტიკა’’ შაბაცი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, სერბეთი 19 - 12, 30 - 20 ,,ატლეტიკო’’ მადრიდი, დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
26 1986 ,,მეტალოპლასტიკა’’ შაბაცი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, სერბეთი 29 - 24, 30 - 23 ,,გდანსკი’’ დროშა: პოლონეთი პოლონეთი
27 1987 სკა მინსკი, დროშა: სსრკ სსრკ, ბელორუსი 32 - 24, 25 - 30 ,,გდანსკი’’ დროშა: პოლონეთი პოლონეთი
28 1988 ცსკა მოსკოვი, დროშა: სსრკ სსრკ,რუსეთი 18 - 15, 21 - 18 ტუსემ ესენი, დროშა: გერმანია გერმანია
29 1989 სკა მინსკი, დროშა: სსრკ სსრკ, ბელორუსი 30 - 24, 37 - 23 ,,სტუიაუა’’ ბუქარესტი, დროშა: რუმინეთი რუმინეთი
30 1990 სკა მინსკი, დროშა: სსრკ სსრკ, ბელორუსი 26 - 21, 29 - 27 ,,ბარსელონა’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
31 1991 ,,ბარსელონა’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 23 - 21, 20 - 17 ,,პროლეტარი’’ ზრენიანინი დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, სერბეთი
32 1992 ,,ზაგრები’’ ხორვატიის დროშა ხორვატია 22 - 20, 28 - 18 ,,კანტაბრია’’ სანტანდერი დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
33 1993 ,,ზაგრები’’ ხორვატიის დროშა ხორვატია 22 - 17, 18 - 22 ,,ვალაუ’’ დროშა: გერმანია გერმანია
34 1994 ,,კანტაბრია’’ სანტანდერი, დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 22 - 22, 23 - 21 ,,ბრაგა’’ დროშა: პორტუგალია პორტუგალია
35 1995 ,,ბიდასოა’’ ირუნი, დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 30 - 20, 26 - 27 ,,ზაგრები’’ ხორვატიის დროშა ხორვატია
36 1996 ,,ბარსელონა’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 23 - 15, 30 - 23 ,,ბიდასოა’’ ირუნი, დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
37 1997 ,,ბარსელონა’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 31 - 22, 23 - 23 ,,ზაგრები’’ ხორვატიის დროშა ხორვატია
38 1998 ,,ბარსელონა’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 28 - 18, 28 - 22 ,,ზაგრები’’ ხორვატიის დროშა ხორვატია
39 1999 ,,ბარსელონა’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 22 - 22, 29 - 18 ,,ზაგრები’’ ხორვატიის დროშა ხორვატია
40 2000 ,,ბარსელონა’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 25 - 28, 29 - 24 ,,კილი’’ დროშა: გერმანია გერმანია
41 2001 ,,პორტლენდ სან-ანტონიო’’ პამპლონა, დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 30 - 24, 25 - 22 ,,ბარსელონა’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
42 2002 ,,მაგდებურგი’’ დროშა: გერმანია გერმანია 23 - 21, 30 - 25 ,,ფოტექსი’’ ვეშპრემი დროშა: უნგრეთი უნგრეთი
43 2003 ,,მონპელიე’’ დროშა: საფრანგეთი საფრანგეთი 19 - 27, 31 - 19 ,,პორტლენდ სან-ანტონიო’’ პამპლონა, დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
44 2004 ,,პივოვარნა ლაშკო’’ ცელე, სლოვენიის დროშა სლოვენია 34 - 28, 30 - 28 ,,ფლანსბურგ-ჰანდევიტი’’ დროშა: გერმანია გერმანია
45 2005 ,,ბარსელონა’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 27 - 28, 29 - 27 ,,სიუდად რეალი’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
46 2006 ,,სიუდად -რეალი’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 25 - 19, 37 - 28 ,,პორტლენდ სან-ანტონიო’’ პამპლონა, დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
47 2007 ,,კილი’’ დროშა: გერმანია გერმანია 28 - 28, 29 - 27 ,,ფლანსბურგ-ჰანდევიტი’’ დროშა: გერმანია გერმანია
48 2008 ,,სიუდად-რეალი’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 27 - 29, 31 - 25 ,,კილი’’ დროშა: გერმანია გერმანია
49 2009 ,,სიუდად-რეალი’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 34 - 39, 33 - 27 ,,კილი’’ დროშა: გერმანია გერმანია
50 2010 ,,კილი’’ დროშა: გერმანია გერმანია 36 - 34 ,,ბარსელონა’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
51 2011 ,,ბარსელონა’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 27 - 24 ,,სიუდად-რეალი’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
52 2012 ,,კილი დროშა: გერმანია გერმანია 26 - 21 ,,ატლეტიკო მადრიდი, დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
52 2013 ,,ჰამბურგი დროშა: გერმანია გერმანია 30- 29 ,,ბარსელონა , დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
52 2014 ,,ფლენსბურგი დროშა: გერმანია გერმანია 30- 28 ,,კილი , დროშა: გერმანია გერმანია
ფინალი ნახევარფინალში დამარცხებულები
გამარჯვებული მეორე ადგილი მესამე ადგილი
2014-2015 ბარსელონა 28–23 ვესპრემი კიელცე კილი
2015–16 კიელცე 39–38 (პენ.) ვესპრემი პარი სენ ჟერმენი კილი
2016–17 ვარდარ 24–23 პარი სენ ჟერმენი ვესპრემი ბარსელონა
2017–18 მონპლეი 32–26 ნანტი პარი სენ ჟერმენი ვარდარ
2018–19 ვარდარ 27–24 ტელეკომ ვესპრემი ბარსელონა კიელცე
2019–20 კილი 33–28 ბარსელონა პარი სენ ჟერმენი ტელეკომ ვესპრემი
შედეგები (ვაჟები)[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]
  • კლუბი
გამარჯვებული ფინალისტი გამარჯვების წლები ფინალისტობის წლები
ბარსელონა 9 5 1991, 1996, 1997, 1998, 1999,

2000, 2005, 2011, 2015

1990, 2001, 2010, 2013, 2020
გუმერსბახი 5 1 1967, 1970, 1971, 1974, 1983 1972
კილი 4 4 2007, 2010, 2012, 2020 2000, 2008, 2009, 2014
დუკლა, პრაღა 3 2 1957, 1963, 1984 1967, 1968
სიუდად-რეალი 3 2 2006, 2008, 2009 2005, 2011
მაგდებურგი 3 0 1978, 1981, 2002
საკ, მინსკი 3 0 1987, 1989, 1990
ზაგრები 2 4 1992, 1993 1995, 1997, 1998, 1999
სტიაუა ბუქარესტი 2 2 1968, 1977 1971, 1989
ფრიშაუფი 2 1 1960, 1962 1959
მეტალოპლასტიკა 2 1 1985, 1986 1984
TV Großwallstadt 2 0 1979, 1980
მონპლეი 2 0 2003, 2018
ვარდარი 2 0 2017, 2019
Bjelovar 1 2 1972 1962, 1973
ცესკა, მოსკოვი 1 2 1988 1977, 1983
Portland San Antonio 1 2 2001 2003, 2006
Flensburg-Handewitt 1 2 2014 2004, 2007
დინამო ბუქარესტი 1 1 1965 1963
MAI Moscow 1 1 1973 1974
Borac Banja Luka 1 1 1976 1975
Honvéd 1 1 1982 1966
CB Cantabria 1 1 1994 1992
Bidasoa Irún 1 1 1995 1996
Redbergslids IK 1 0 1959
DHfK Leipzig 1 0 1966
ASK Frankfurt/Oder 1 0 1975
Celje 1 0 2004
ჰამბურგი 1 0 2013
კილცე 1 0 2016
ვესპრემი 0 4 2002, 2015, 2016, 2019
Wybrzeże Gdańsk 0 2 1986, 1987
Örebro SK 0 1 1957
Aarhus GF 0 1 1960
Medveščak Zagreb 0 1 1965
Dynamo Berlin 0 1 1970
Fredericia KFUM 0 1 1976
Śląsk Wrocław 0 1 1978
Empor Rostock 0 1 1979
Valur 0 1 1980
Slovan Ljubljana 0 1 1981
TSV St. Otmar St. Gallen 0 1 1982
Atlético Madrid 0 1 1985
TUSEM Essen 0 1 1988
Proleter Zrenjanin 0 1 1991
Wallau-Massenheim 0 1 1993
ABC Braga 0 1 1994
Atlético de Madrid 0 1 2012
Paris Saint-Germain 0 1 2017
HBC Nantes 0 1 2018

1960 წლის კონგრესზე ხელბურთის საერთაშორისო ფედერაციამ მიიღო ბრატისლავის ჟურნალ ,,სტარტის’’ და ჩეხოსლოვაკიის ხელბურთის ფედერაციის წინადადება ჩაეტარებინა ანალოგიური ტურნირი ქალთა გუნდებს შორის. პრიზი, 22 კილოგრამიანი და 80 სანტიმეტრის სიმაღლის ლარნაკი დამზადებული იქნა ჩეხი ბროლის ოსტატების მიერ ქალაქ ჟელეზნი ბროდიდან. პირველი ტურნირი უკვე მომდევნო, 1961, წელს გაიმართა და რუმინელი ქალების გამარჯვებით დასრულდა.

გამარჯვებულები და ფინალისტები, ქალები[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

# წელი თასის მფლობელი შედეგი ფინალისტი
1 1961 ,,შტიინცა’’ ბუქარესტი, დროშა: რუმინეთი რუმინეთი 8 - 1, 5 - 4 ,,დინამო’’ პრაღა, დროშა: ჩეხოსლოვაკია ჩეხოსლოვაკია, ჩეხეთი
2 1962 ,,სპარტაკი’’ პრაღა, დროშა: ჩეხოსლოვაკია ჩეხოსლოვაკია, ჩეხეთი 2 - 3, 9 - 4 ოფკ ბელგრადი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, სერბეთი
3 1963 ,,ტრუდი’’ მოსკოვი, დროშა: სსრკ სსრკ, რუსეთი 11 - 8 ,,ფრედრიკსბერგი’’ კოპენჰაგენი, დროშა: დანია დანია
4 1964 ,,რაპიდი’’ ბუქარესტი, დროშა: რუმინეთი რუმინეთი 14 - 13 ,,კოპენჰაგენი’’ დროშა: დანია დანია
5 1965 ,,კოპენჰაგენი’’ დროშა: დანია დანია 14 - 6, 7 - 10 ,,სპარტაკუსი’’ ბუდაპეშტი, დროშა: უნგრეთი უნგრეთი
6 1966 ,,ლაიფციგი’’ დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ, გერმანია 7 - 6, 10 - 5 ,,კოპენჰაგენი’’ დროშა: დანია დანია
7 1967 ,,ჟალგირისი’’ კაუნასი, დროშა: სსრკ სსრკ, ლიტვა 8 - 7 ,,ლაიფციგი’’ დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ, გერმანია
8 1968 ,,ჟალგირისი’’ კაუნასი,დროშა: სსრკ სსრკ, ლიტვა 13 - 11 ,,ემპორი’’ როსტოკი, დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ, გერმანია
9 1970 ,,სპარტაკი’’ კიევი, დროშა: სსრკ სსრკ, უკრაინა 9 - 7 ,,ლაიფციგი’’ დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ,გერმანია
10 1971 ,,სპარტაკი’’ კიევი,დროშა: სსრკ სსრკ, უკრაინა 11 - 9 ,,ფერენცვაროში’’ ბუდაპეშტი, დროშა: უნგრეთი უნგრეთი
11 1972 ,,სპარტაკი’’ კიევი, დროშა: სსრკ სსრკ,უკრაინა 12 - 8 ,,ლაიფციგი’’ დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ, გერმანია
12 1973 ,,სპარტაკი’’ კიევი, დროშა: სსრკ სსრკ,უკრაინა 17 - 8 უნივერსიტატია’’ ტიმიშოარა, დროშა: რუმინეთი რუმინეთი
13 1974 ,,ლაიფციგი’’ დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ, გერმანია 12 - 10 ,,სპარტაკი’’ კიევი,დროშა: სსრკ სსრკ, უკრაინა
14 1975 ,,სპარტაკი’’ კიევი, დროშა: სსრკ სსრკ, უკრაინა 14 - 10 ,,ლოკომოტივი’’ ზაგრები, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, ხორვატია
15 1976 ,,რადნიჩკი’’ ბელგრადი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, სერბეთი 22 - 12 ,,მორა სვიფტი’’ როერმონდი, დროშა: ნიდერლანდები ნიდერლანდები
16 1977 ,,სპარტაკი’’ კიევი, დროშა: სსრკ სსრკ, უკრაინა 15 - 7 ,,ლაიფციგი დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ, გერმანია
17 1978 ,,ბერლინი’’ დროშა: აღმოსავლეთი გერმანია გდრ,გერმანია 19 - 14 ,,ვაშაში’’ ბუდაპეშტი, დროშა: უნგრეთი უნგრეთი
18 1979 ,,სპარტაკი’’ კიევი,დროშა: სსრკ სსრკ, უკრაინა 13 - 17, 14 - 9 ,,ვაშაში’’ ბუდაპეშტი დროშა: უნგრეთი უნგრეთი
19 1980 ,,რადნიჩკი’’ ბელგრადი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია ,სერბეთი 23 - 10, 22 - 19 ,,ინტერი’’ ბრატისლავა, დროშა: ჩეხეთი ჩეხეთი, სლოვაკეთი
20 1981 ,,სპარტაკი’’ კიევი, დროშა: სსრკ სსრკ, უკრაინა 22 - 13, 17 - 13 ,,რადნიჩკი’’ ბელგრადი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, სერბეთი
21 1982 ,,ვაშაში’’ ბუქარესტი, დროშა: უნგრეთი უნგრეთი 21 - 14, 29 - 18 ,,რადნიჩკი’’ ბელგრადი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია,სერბეთი
22 1983 ,,სპარტაკი’’ კიევი,დროშა: სსრკ სსრკ, უკრაინა 19 - 23, 25 - 17 ,,რადნიჩკი’’ ბელგრადი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, სერბეთი
23 1984 ,,რადნიჩკი’’ ბელგრადი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, სერბეთი 22 - 16, 20 - 19 ,,ლევერკუზენი’’ დროშა: გერმანია გერმანია
24 1985 ,,სპარტაკი’’ კიევი, დროშა: სსრკ სსრკ, უკრაინა 23 - 16, 18 - 15 ,,რადნიჩკი’’ ბელგრადი, დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, სერბეთი
25 1986 ,,სპარტაკი’’ კიევი,დროშა: სსრკ სსრკ, უკრაინა 29 - 23, 23 - 22 ,,შტიინცა’’ ბუქარესტი,დროშა: რუმინეთი რუმინეთი
26 1987 ,,სპარტაკი’’ კიევი,დროშა: სსრკ სსრკ, უკრაინა 25 - 17, 25 - 20 ,,ჰიპო’’ სანქტ-პიოლტენი,დროშა: ავსტრია ავსტრია
27 1988 ,,სპარტაკი’’ კიევი,დროშა: სსრკ სსრკ,უკრაინა 16 - 14, 17 - 17 ,,ჰიპო’’ სანქტ-პიოლტენი, დროშა: ავსტრია ავსტრია
28 1989 ,,ჰიპო’’ სანქტ-პიოლტენი,დროშა: ავსტრია ავსტრია 16 - 14, 21 - 19 ,,სპარტაკი’’ კიევი, დროშა: სსრკ სსრკ, უკრაინა
29 1990 ,,ჰიპო’’ სანქტ-პიოლტენი,დროშა: ავსტრია ავსტრია 29 - 24, 30 - 26 ,,შტიინცა’’ ბუქარესტი,დროშა: რუმინეთი რუმინეთი
30 1991 ,,ლიუტზელინდენი’’ დროშა: გერმანია გერმანია 21 - 15, 22 - 25 ,,ჰიპო’’ სანქტ-პიოლტენი, დროშა: ავსტრია ავსტრია
31 1992 ,,ჰიპო’’ სანქტ-პიოლტენი,დროშა: ავსტრია ავსტრია 15 - 14, 19 - 18 ,,ყუბანი’’ კრასნოდარი დროშა: რუსეთი რუსეთი
32 1993 ,,ჰიპო’’ სანქტ-პიოლტენი,დროშა: ავსტრია ავსტრია 17 - 14, 23 - 11 ,,ვაშაში’’ ბუდაპეშტი, დროშა: უნგრეთი უნგრეთი
33 1994 ,,ჰიპო’’ სანქტ-პიოლტენი,დროშა: ავსტრია ავსტრია 20 - 18, 25 - 21 ,,ვაშაში’’ ბუდაპეშტი,დროშა: უნგრეთი უნგრეთი
34 1995 ,,ჰიპო’’ სანქტ-პიოლტენი,დროშა: ავსტრია ავსტრია 14 - 17, 26 - 19 ,,პოდრავკა’’ კოპრივნიცა,ხორვატიის დროშა ხორვატია
35 1996 ,,პოდრავკა’’ კოპრივნიცა, ხორვატიის დროშა ხორვატია 13 - 17, 25 - 20 ,,ჰიპო’’ სანქტ-პიოლტენი,დროშა: ავსტრია ავსტრია
36 1997 ,,ვალენსია’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი 35 - 26, 23 - 24 ,,ვიბორგი’’ დროშა: დანია დანია
37 1998 ,,ჰიპო’’ სანქტ-პიოლტენი,დროშა: ავსტრია ავსტრია 28 - 21, 28 - 26 ,,ვალენსია’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
38 1999 ,,დუნაფერერი’’ დუნაივაროში,დროშა: უნგრეთი უნგრეთი 25 - 23, 26 - 26 ,,კრიმი’’ ლუბლიანა, სლოვაკეთის დროშა სლოვაკეთი
39 2000 ,,ჰიპო’’ სანქტ-პიოლტენი,დროშა: ავსტრია ავსტრია 32 - 23, 20 - 22 ,,კომეტალი’’ სკოპლე, მაკედონიის დროშა მაკედონია
40 2001 ,,კრიმი’’ ლუბლიანა, სლოვაკეთის დროშა სლოვაკეთი 22 - 22, 25 - 19 ,,ვიბორგი’’ დროშა: დანია დანია
41 2002 ,,კომეტალი’’ სკოპლე, მაკედონიის დროშა მაკედონია 25 - 27, 26 - 22 ,,ფერენცვაროში’’ ბუდაპეშტი, დროშა: უნგრეთი უნგრეთი
42 2003 ,,კრიმი’’ ლუბლიანა, სლოვაკეთის დროშა სლოვაკეთი 27 - 30, 36 - 28 ,,ვალენსია’’ დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
43 2004 ,,სლაგელსე’’ დროშა: დანია დანია 25 - 24, 36 - 32 ,,კრიმი’’ ლუბლიანა,სლოვაკეთის დროშა სლოვაკეთი
44 2005 ,,სლაგელსე’’ დროშა: დანია დანია 27 - 23, 27 - 20 ,,კომეტალი’’ სკოპლე, მაკედონიის დროშა მაკედონია
45 2006 ,,ვიბორგი’’ დროშა: დანია დანია 24 - 22, 20 - 21 ,,კრიმი’’ ლუბლიანა, სლოვაკეთის დროშა სლოვაკეთი
46 2007 ,,სლაგელსე’’ დროშა: დანია დანია 29 - 29, 32 - 24 ,,ლადა’’ ტოლიატი, დროშა: რუსეთი რუსეთი
47 2008 ,,ზვეზდა’’ ზვენიგოროდი დროშა: რუსეთი რუსეთი 25 - 24, 31 - 19 ,,ჰიპო’’ სანქტ-პიოლტენი,დროშა: ავსტრია ავსტრია
48 2009 ,,ვიბორგი’’ დროშა: დანია დანია 24 - 26, 26 - 23 ,,დიორი’’ დროშა: უნგრეთი უნგრეთი
49 2010 ,,ვიბორგი’’ დროშა: დანია დანია 28 - 21, 31 - 30 ,,რიმინკუ-ვილჩა’’ დროშა: რუმინეთი რუმინეთი
50 2011 ,,ლარვიკი’’ დროშა: ნორვეგია ნორვეგია 23 - 21, 24 - 25 ,,იტჩაკო’’ ესტელია დროშა: ესპანეთი ესპანეთი
51 2012 ,,ბუდნიჩნოსტი პოდგორიცამონტენეგროს დროშა მონტენეგრო 27 - 29, 27 - 25 ,,დიორ ეტო დიორიდროშა: უნგრეთი უნგრეთი


შენიშვნა: გუნდებს რომლებსაც უწერიათ ორი ქვეყანა (მაგ.დროშა: იუგოსლავიის სოციალისტური ფედერაციული რესპუბლიკა იუგოსლავია, ხორვატია), პირველი ნიშნავს იმ ქვეყანას რომელსაც წარმოადგენდა გუნდი მოცემულ წელს, ხოლო მეორე - ქვეყანას რომელასაც გუნდი წარმოადგენს დღევანდელ დღეს

ლიტერატურა[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]

  • სპორტის ენციკლოპედია. თბილისი. 2006
  • Гандбол. Справочник. Москва. изд. ,,ФиС’’ 1982


რესურსები ინტერნეტში[რედაქტირება | წყაროს რედაქტირება]